Buď toho součástí. Podporuj muziku!
aneb frontman skupiny Nebe na naší škole

Zobrazeno: 3834


Dne 24. listopadu 2016 proběhla na naší škole neobvyklá přednáška s účastí velmi zajímavého hosta. Tuto přednášku, která je součástí hudebního projektu „Buď toho součástí. Podporuj muziku!“ absolvovali žáci prvního ročníku. Projekt spustila Česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) ve spolupráci s Ochranným svazem autorským (OSA) a jeho cílem je upozornit mládež na problémy týkající se autorských práv a vnímání hodnoty hudby.

Na úvod jsme zhlédli dokument, který vytvořil český raper Lipo. Účinkují v něm přední čeští interpreti jako Ewa Farna, Ben Cristovao nebo Paulie Garand. Tato jména ukazují, že dokument je zaměřen především na mladé posluchače. Sleduje problematiku podporování hudebních interpretů a především stahování si hudby zdarma. S libereckým rapperem Pauliem Garandem zavítal štáb do nahrávacího studia, kde vznikala jeho nová deska, s Benem Cristovaem jsme se podívali například do posilovny, ale také na jeho koncerty. Viděli jsme i záběry z fotografování a vystoupení Ewy Farne. Všichni muzikanti, včetně dalších hostů, ve videu mluvili mimo jiné o svém zázemí i finančních možnostech tuzemských interpretů. Ač se nám to zpočátku nezdálo být úplně téma, které by se nás nějak osobně dotýkalo, celá akce nám otevřela oči a my jsme si uvědomili, že je to v dnešní době velký problém.

Přednáška, kterou měl Mgr. Leoš Bednář, právník ČNS IFPI, nikomu nenakazovala, jak se má chovat a co má dělat, nestrašila postihy za nelegální stahování, jen ukázala problémy, které s tím souvisí. Zároveň upozornila na dostupné servisy legálního stahování a sdílení hudby jako Supraphonline, Spotify, Deezer nebo Google Play Music.

A nakonec pro nás nejspíše nejzajímavější část celé přednášky - setkání s frontmanem české kapely Nebe Petrem Harazinem. Ten odpověděl na všechny naše dotazy a sám uvedl, že je lepší podpořit svého oblíbeného umělce zakoupením alba nebo poslechem hudby přes legální servery, které neporušují autorská práva.

Uvědomili jsme si, že za symbolický poplatek podpoříme tvorbu umělců, které máme rádi a posloucháme každé ráno cestou do školy.

Bára Marešová, třída E1.

 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev