Dějepis v praxi

Zobrazeno: 2257

17. března brzy ráno se v Havlíčkově Brodě na nádraží sešly třídy E1. a H2., aby se všichni vydali za poznáním do Jihlavy. Nakonec všichni včas dorazili, i když to bylo o fous. Když jsme v Jihlavě vyskákali z přeplněného vlaku, vydali jsme se směrem galerie hotelu Gustav Mahler, kde je právě k vidění replika Českých korunovačních klenotů.

Mohli jsme zde vidět repliky korunovačního pláště i impozantních korunovačních klenotů; jablka, žezla a koruny. Dozvěděli jsme se i mnoho zajímavostí o samotném panovníkovi Karlu IV., jenž je dal zhotovit a celkově o životě lidí jeho doby. Exponáty doplnil výklad o jejich dlouhé historii vedoucí až do současných dnů. Kromě samotných mistrovských replik jsme měli také možnost prohlédnout si další tematické artefakty připomínající období středověku, např. kopie dobových zbraní a oděvů.

Po skončení prohlídky galerie jsme měli rozchod na jihlavském náměstí, kde jsme se mohli občerstvit a odpočinout si po dlouhém stání. Po zhruba půlhodinové přestávce začala druhá část naší výpravy a my se přesunuli do jihlavského podzemí, kde se nás hned ujal pan průvodce. Po krátké uvítací přednášce jsme se konečně ponořili do změti vlhkých podzemních uliček.

Chvílemi jsme se zastavovali, abychom se dozvěděli něco o historii tohoto nesmírně rozsáhlého podzemního bludiště a o hornících, kteří ho zvládli vytvořit i bez užití jakékoliv techniky, kterou používáme dnes. Je to až nepředstavitelné. Největšího překvapení se nám ale dostalo, když pan průvodce zhasnul všechna světla. V naprosté tmě jsme si pak prohlédli známou fosforeskující chodbu, památku po nacistech.

Když jsme se lehce navlhlí vydrali zpátky na povrch, byl už čas pomalu se vydat na vlak. Můžu říct, že to byl velmi poučný výlet do minulosti a hezky strávené dopoledne.

Vendula Prášková, třída E1.

 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev