Ve středu 24. ledna 2017 proběhl na naší škole program s výstavou „Nakupování pod drobnohledem“, kterého se zúčastnili studenti třetích ročníků. Program připravila o. p. s. Chaloupky, pracoviště Horní Krupá.
Studenti se prostřednictvím samostatné práce i dialogu s lektory seznámili se základními údaji o výchově a ochraně spotřebitele, s prodejní i spotřebitelskou strategií,
Dne 18. 4. 2016 se skupina němčinářů (2 – n2) z prvních ročníků zúčastnila akce Kraje Vysočina a uklidila okolí a areál školy. Odpadky jsme dle pokynů řádně vytřídili. Kraj dodal odpadkové pytle a reflexní vesty. Studentům patří pochvala za jejich aktivní přístup.
Ing. Hubert Wiche
koordinátor EVVO
V úterý 7. října jsme se zúčastnili zajímavé přednášky, která byla připravena v rámci vzdělávacího programu Zelená škola. Naši školu navštívil Ing. Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostřední (OIŽP) České Budějovice a ve dvouhodinovém semináři nazvaném „Energie pro budoucnost“ nás seznámil s nejnovějšími trendy využívání energií.
Na závěr přednášky proběhl vědomostní kvíz. Cenu za nejlepší výsledky v testu – tričko s ekologickým obrázkem - získaly Kristýna Pospíchalová ze třídy C1.K a Petra Švecová ze třídy E2. Protože OIŽP organizuje i jiné tematické přednášky a exkurze, můžeme se těšit na další setkání. Určitě by nás zajímala témata, která
Hlavním cílem environmentální výchovy je vést žáky k tomu, aby pochopili souvislosti mezi lidskými aktivitami a environmentálními problémy, respektovali principy udržitelného rozvoje, pochopili odpovědnost za své jednání a osvojili si zásady zdravého životního stylu.
Podrobnější informace naleznete v následujícím dokumentu:
Plán environmentální výchovy
Zobrazit | Stáhnout
Ing. Hubert Wiche
koordinátor environmentální výchovy na škole
Dne 3. října 2012 proběhl cyklus přednášek z projektu „Příroda, kultura a lidé pospolu“ na téma Emoce, stres a násilí, kterého se zúčastnili studenti 3. ročníků oborů vzdělání s maturitní zkouškou. Přednášeli nám pracovníci Centra ekologického výzkumu a výchovy ze Svatého Janu pod Skalou. Přednášky byly zajímavé a pro naše studenty i poučné.V budoucnu budeme mít nadále zájem o spolupráci s tímto ekocentrem.
Ing. Hubert Wiche
koordinátor environmentální výchovy na škole
Naše škola se v těchto dnech zapojila do projektu Zelená škola®. Studentům i všem zaměstnancům školy je na pracovišti Bratříků k dispozici sběrný box, který je umístěn v 1. poschodí u sborovny. Do boxu je možno ukládat vysloužilé elektrospotřebiče, baterie, telefony, klávesnice, CD a DVD, kalkulačky, zářivky, fény atd. Na pracoviště Kyjovská byl umístěn červeno-černý box na sběr vybitých baterií.
O projektu:
Projekt Zelená škola® je zaměřen na sběr baterií a drobného elektroodpadu ve školách. Jedná se o zabezpečení snadné recyklace vysloužilých elektrozařízení a baterií bez nutnosti cesty do sběrného dvora či na speciální místo zpětného odběru. V současné době je v projektu zapojeno přes 180
Dana Kvasničková z Klubu ekologické výchovy nám poskytla následující novinky:
- Nové typy elektráren míří do Česka
- Rozmary počasí vykryje spalování plynu
- Polsko hlásí nový nález zemního plynu
- Evropa má prý netušené zásoby plynu
Nové typy elektráren míří i do Česka
PRAHA - Nové typy solárních elektráren, zálohování energie pomocí stlačeného vzduchu, malé jaderné reaktory či kombinace plynové elektrárny s obnovitelnými zdroji. To jsou některé z novinek, které mohou doplnit stávající zdroje elektrické energie. Revoluční změnu v oblasti výroby elektřiny však experti oslovení LN v dohledné době neočekávají.
"V období dalších 30 let lze těžko očekávat komerční využívání nových zdrojů elektrické energie, jako
Teprve dnes jsme zjistili, jaká je to dřina. Mnozí lidé se s námi nechtěli bavit a dokonce i nadávali. Naštěstí těch lidí bylo minimum. „Já je chápu, když se na mě vrhne někdo s letákem v ruce, tak také odmítám“. Přesto jsme se rozhodli vydržet do konce a vyplatilo se. Většina lidí si na nás udělala chvilku čas a dokonce se našli lidé, kteří nás ochotně vyslechli. Byli potěšeni zájmem mladých lidí o problematiku nebezpečných odpadů. Přivítali naše informace o třídění odpadů se zájmem a ujistili nás, že je určitě využijí.
Zaujal je náš slogan:
„Každý člověk přeci ví, že odpad
Dne 17. 5. 2010 naši školu navštívili pracovníci ze Střediska ekologické výchovy Ostrůvek z Velkého Meziříčí s programem „…A zase ta příroda,“ . Připravili ho v rámci projektu Semínka enviromentálního vzdělání pro Vysočinu a představili ho našim studentům 1. a 2. ročníků. Pomocí názorných výstavních panelů plných zajímavých fotografií a také díky osobitému výkladu Mgr. Vlastimila Káni zábavnou formou předali a doplnili informace o živočiších, krajině a neživé přírodě. Ke konci programu každý ze studentů vyplnil připravený kvíz a odpověděl na otázky. Tento kvíz bude vyhodnocen a někteří z nás obdrží věcnou odměnu. Již se těšíme!
Romana Kloudová, třída E1.
V pondělí 5. října se vydali žáci druhého ročníku oboru kuchař a cukrář ze třídy C2.K na tzv. ekologickou vycházku. Bohužel, z nápadu vyrazit si do okolní přírody a vykonat něco užitečného pro zlepšení našeho prostředí, nebyli zrovna všichni nadšeni. Někteří jedinci se bránili jen sbírání odpadů, jiní však odmítali i samotnou vycházku. Takže zazněly i hlasy: "Sbírat odpadky nikdy nebudu!!, "Fuj, to je špína!", "Ven nejdu!" atp. Naštěstí to byly názory menšinové.Prvotní neblahé reakce velice brzy vystřídal příjemný pocit z pobytu na čerstvém vzduchu. Z našeho pracoviště na Kyjovské jsme se přes Vršovice a Občiny vydali k Zádušnímu
Redakční realizační tým:
Jana Komárková - tisková mluvčí
Markéta Tumová - odborná poradkyně
Jeho pravlastí je východní Asie včetně Japonska, do Evropy byl přivezen už v 18. století a chován jako okrasný pták. V České republice se občas vyskytnou jednotliví ptáci, např. u Lednice na jižní Moravě, na Jizeře u Semil, na Volyňce u Strakonic. Jedná se zřejmě o ptáky uprchlé z chovů.
Kachnička mandarinská je menší a podsaditější než kachna divoká. Má hmotnost asi 0,5 kg, délku těla do 0,5 m a rozpětí křídel 0,7 m. Hnízdí většinou v dutinách stromů, odkud musí mláďata již několik dní po vylíhnutí vyskákat sama na zem.
V těchto dnech můžete našeho mandarína vidět
Dne 30. 1. 2017 se třídy E3. a H3. zúčastnily interaktivní putovní výstavy „Nakupování pod drobnohledem“. Výstavu pořádala společnost Ekocentrum Chaloupky Horní Krupá, která se zabývá ekologickou výchovou a vzděláním. Systém vzdělávání Chaloupek vychází z tradic, které středisko za dvacet pět let svého působení na poli ekologické výchovy v ČR nabylo, a taky z inspirace v zahraničí, především Velké Británie a Nizozemí. Navazuje na dlouholeté zkušenosti zakladatelky společnosti Mgr. Květoslavy Burešové.
V rámci této výstavy jsme se dozvěděli množství zajímavých informací o Fair Trade, neboli férovém obchodu, ekoznačení, reklamách, historii obchodu a spoustě dalších témat. Součástí bylo i tzv. nakupování. V
V pátek 11. října 2013 proběhla v hale naší školy komentovaná výstava Nakupování pod drobnohledem. Celou výstavou nás prováděly pracovnice Chaloupek o.p.s. z Horní Krupé.
Akce byla určena studentům 3. ročníků, kteří se dozvěděli mnoho zajímavého z oblasti nakupování. Zajímavé byly i používané triky některých obchodníků.
V Havlíčkově Brodě dne 14. 10. 2013
Ing. Hubert Wiche