Exkurze do Hradce Králové

Zobrazeno: 4205

Ve dnech 13. a 14. června se třída E2. zúčastnila fyzikální exkurze v Hradci Králové. Společně s paní učitelkou. Královou a paní učitelkou Kopicovou jsme navštívili Hvězdárnu a planetárium, Planetární stezku, vodní elektrárnu Hučák a Obří akvárium.

První den, poté co jsme se zabydleli na ubytovně v Novém Hradci, jsme vyrazili k nedalekému planetáriu. Zde nám promítli pár krátkých filmů a videí o vesmíru. Také jsme si mohli prohlédnout modely všech planet Sluneční soustavy. V kulaté místnosti jsme se na simulaci noční oblohy naučili rozpoznávat různé hvězdy, souhvězdí a planety. V rychlosti jsme navštívili také hvězdárnu, kam jsme měli jít až večer.


Po skončení programu v planetáriu jsme pokračovali na Planetární stezku. Cesta dlouhá 6,5 km začínala Sluncem a končila trpasličí planetkou Pluto. U každého ze 13 stanovišť se nacházel zmenšený model objektu a informace o něm. Všechny se nám ale obejít nepodařilo. Po dlouhém hledání a poptávání se, zda někdo neví, kde je Neptun, jsme zjistili, že ho už dávno někdo utrhl. Zklamaní a vyčerpaní jsme se vraceli na ubytovnu, a to nás ještě čekala cesta na hvězdárnu. Počasí nám ale nepřálo a pozorování hvězd bylo zrušeno.


Druhý den v osm hodin ráno jsme se rozloučili s ubytovnou a vrátili se do centra Hradce. Po snídani v mléčném baru jsme, schovaní pod deštníky, přešli k vodní elektrárně Hučák. Právě tam se nám líbilo nejvíce. Nejprve jsme, jako již tradičně, zhlédli krátký film. Pak přišla na řadu prohlídka elektrárny. Pan průvodce byl velmi sympatický a hned po pár vteřinách nás dokázal zaujmout. Hlavně díky jeho zajímavému výkladu jsme si hodně informací zapamatovali. Sami jsme si mohli vyzkoušet, jak funguje vozík na solární energii, jak vypadá biomasa, ale také jsme na vlastní oči viděli vznik větrného tornáda.

Poslední část našeho programu je tady – Obří akvárium. Později jsme ale zjistili, že „obří“ opravdu není. Tvořily ho pouze dvě místnosti. V jedné se nacházely lebky nejrůznějších mořských ryb. Ta druhá už byla zajímavější. Svlékli jsme bundy a mikiny a vkročili do třicetistupňového tepla deštného pralesa. Tam nás přivítal potápěč, který nám také postupně ukázal krmení všech ryb, které v akváriu byly. Z těch známějších to byli např. rejnok nebo dravé pirani.Program byl opravdu bohatý, ale i přesto se našel čas i na nějaký ten odpočinek. A co jsme si z toho odnesli? Že i fyzika může být zábavná!


Nikola Růžičková, třída E2.
 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev