Informace z "Klubu ekologické výchovy"

Zobrazeno: 3737

Dana Kvasničková z Klubu ekologické výchovy nám poskytla následující novinky:
- Nové typy elektráren míří do Česka
- Rozmary počasí vykryje spalování plynu
- Polsko hlásí nový nález zemního plynu
- Evropa má prý netušené zásoby plynu

 

Nové typy elektráren míří i do Česka

PRAHA - Nové typy solárních elektráren, zálohování energie pomocí stlačeného vzduchu, malé jaderné reaktory či kombinace plynové elektrárny s obnovitelnými zdroji. To jsou některé z novinek, které mohou doplnit stávající zdroje elektrické energie. Revoluční změnu v oblasti výroby elektřiny však experti oslovení LN v dohledné době neočekávají.
"V období dalších 30 let lze těžko očekávat komerční využívání nových zdrojů elektrické energie, jako je například využití atmosférické elektřiny nebo termojaderné fúze," odhaduje Jiří Potěšil, ředitel divize ABB Výrobky pro energetiku.
Některé z moderních technologií se ale mohou už za několik let objevit i v Česku. Jak zmínil Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENA, jistá americká společnost uvažuje o výstavbě záložního zdroje na stlačený plyn. V případě přebytku elektřiny by zařízení ukládalo vzduch do prostor v žulovém masívu. Až bude energie nedostatek, stlačený plyn roztočí turbínu, a bude tak dodávat proud do sítě.
 
Rozmary počasí vykryje spalování plynu
FAIRFIELD - Větrné a solární elektrárny samy o sobě nejsou spolehlivým zdrojem elektřiny. Problém lze odstranit jejich propojením s plynovou elektrárnou, která výkyvy v jejich produkci nahradí.
Přesně tímto směrem se vydal americký koncern General Electric, světová jednička v oblasti energetického strojírenství.  Elektrárna FlexEfficiency, kombinující paroplynový cyklus s větrnou a solární energií, má výkon 510 megawattů. To odpovídá spotřebě více než 600 tisíc evropských domácností. Koncern GE do vývoje nové elektrárny investoval víc než půl miliardy dolarů. Mezi výhody nové technologie patří nebývale vysoká účinnost výroby elektřiny, pohybující se v rozmezí od 61 do 70 procent a také možnost pružně navyšovat nebo snižovat výkon v závislosti na aktuální spotřebě elektrické energie. Novou elektrárnu společnost GE představila na konci května. O pouhé dva týdny později oznámila první uzavřenou zakázku. První elektrárna FlexEfficiency vyroste v tureckém Karamanu.
 
 
   
 
 
Polsko hlásí nový nález plynu. Tentokrát zemního
Jen pár dnů poté, co britský týdeník The Economist uveřejnil zprávu, že Polsko může mít v porovnání se zeměmi západní Evropy největší zásoby břidlicového plynu, oznámila polská těžařská a distribuční společnost Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictvo a mezinárodní společnost FX Energy, že se jim podařilo v oblasti Kutna u polského města Lodž nalézt dosud největší zásoby zemního plynu v Polsku.
Svými parametry jsou srovnatelné s nejbohatšími nalezišti v Holandsku či Velké Británii v oblasti Severního moře. Podle informací deníku Rzeczpospolita mají společnosti zahájit detailnější průzkum naleziště v srpnu. Lokalita má ukrývat na 100 miliard metrů krychlových plynu, který se však údajně nachází v hloubce více než šesti kilometrů pod zemí. Odborníci z branže proto hovoří o obrovských částkách, které bude v Kutně třeba investovat. Každý vrt má přijít na více než 120 milionů českých korun, další peníze spolkne vybudování dolu a plynovodu. PGNiG již zvažuje přesunutí části investic určených na hledání plynu v Libyi a Egyptě zpět do Polska.

Podle odborníků mají sondy v Kutně množství plynu spíše potvrdit než vyvrátit vzhledem ke geologickému složení. Riziko průzkumu spočívá v tom, že je třeba prozkoumat sedimenty, takzvanou červenou jalovinu, spodního permu v hloubce, ve které dosud nebyly zkoumány. Pokud se množství zemního plynu v oblasti potvrdí, polské zásoby se zdvojnásobí. Roční spotřeba plynu v Polsku je kolem 14 miliard metrů krychlových, ale z domácích zásob pochází jen 33 procent. Zbytek se dováží. Jestliže zkušební vrty skončí úspěchem, těžba se rozběhne do tří let a plyn z Kutna pokryje až čtvrtinu spotřeby.
Společnost FX Energy, která drží v oblasti Kutna spolu s PGNiG těžební koncesi, hledá plyn i ve Velkopolském vojvodství. Začátkem roku se jim podařilo v oblasti Lisewa nalézt nespecifikované množství plynu. V oblasti se také nachází červená jalovina, plyn však není tak hluboko, údajně jen 3800 metrů pod povrchem.
 
   
 
Evropa prý má netušené zásoby plynu, mohla by snížit závislost na Rusku
624 bilionů kubických stop plynu, tedy pokrytí evropské poptávky až na 60 let, se prý nachází u břehů starého kontinentu. Píše o tom deník Financial Times s odvoláním na studii americké US Energy Information Administration. Zjištění by mohlo zásadně snížit závislost Evropy na dodávkách suroviny z Ruska. Zásoby plynu jsou ale ukryty v nekonvenčních ložiskách takzvaného břidlicového plynu, jehož těžba vyžaduje speciální postup.
Současné technické možnosti už umožňují břidlicový plyn těžit. Nekonvenční naleziště způsobila v USA hotovou plynařskou revoluci a ovlivnila tam i plány ruského plynárenského koncernu Gazprom. Zpráva US Energy Information Administration teď dává stejné šance i Evropě. „Nekonvenční těžba plynu by se v období mezi lety 2015 až 2030 mohla stát velkou výzvou pro tradiční exportéry jako je Rusko,“ uvádí zpráva US Energy Information Administration.
A několik světových plynařských koncernů si už v Evropě půdu pro budoucí těžbu zajišťuje. Americký Chevron chystá těžbu v Polsku, kde již do nájmu získal zhruba 400 tisíc hektarů pobřežních vod. Exxon Mobil už dokončil šestý vrt na severovýchodě Německa.
 
 

V Havlíčkově Brodě dne 5. 9. 2011

Ing. Hubert Wiche - koordinátor enviromentální výchovy na škole

 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev