Kouzlo čaje a čajové mixologie

Zobrazeno: 980


Dne 25. ledna 2019 se na naší škole uskutečnil již podruhé kurz přípravy čaje "Teatender". Nechali jsme se také zlákat, ale vůbec jsme netušili, co vše můžeme od této akce očekávat. Paní učitelka Mgr. Věra Sobotová - organizátorka kurzu - nám sice několik videoukázek před začátkem promítla, ale jinak jsme o problematice přípravy čaje příliš nevěděli. 

Kurz vedl lektor pan Jakub Ryšavý, který na mezinárodní soutěži Tea Masters Cup 2018 ve Vietmamu získal 3. místo v kategorii Tea Pairing – tedy párování čaje s jídlem. Teoretické poznatky o čaji jsme měli předem zpracované, více času jsme tedy věnovali prezentaci historie čaje, čajových rituálů ve Vietnamu, Číně a Indii. Dozvěděli jsme se, jak je nesmírně důležitý čas a také forma sběru čajových lístků včetně jejích zpracování. Probrali jsme základní dělení čaje na bílý, zelený, černý, olong, červený. Naučili jsme se čaj správně připravovat, ochutnávat a také vybírat vhodný inventář na servis.

Nejnáročnějším úkolem bylo pro nás čaj ohodnotit podle chuti a vůně. Ve vzorcích čaje jsme cítili nejrůznější přísady, ať už to byla vůně sena, švestek, vanilky či dokonce pečeného kuřete či omítky. Pan Ryšavý nám trpělivě a ochotně odpovídal na veškeré naše všetečné dotazy, jako např. jaký čaj zvolit k bifteku nebo krevetám.

Po krátké přestávce na oběd jsme se pustili do přípravy nealkoholických koktejlů, každý jsme si vybrali jiný druh čaje a kombinovali ho s džusy, moniny, perlivou vodou, citrónovou šťávou, dokonce i se solí. Mohli jsme si zvolit libovolné sklo, krátký nebo dlouhý nápoj (s ledem). Některé naše skvělé nápady pan lektor dokonce ocenil.

Na závěr jsme vyplnili krátký test. Všichni jsme byli velmi úspěšní. Z celého kurzu jsme si odnesli certifikát České barmanské asociace „Teatender“ a spoustu nových informací a zážitků.

Kromě nás se kurzu zúčastnili Tomáš Nobst, Vítek Radil, Lenka Parůžková a Adéla Jirásková.

Text: Věra Šusterová a Štěpánka Havlová ze třídy H1.
Foto: Tomáš Nobst ze třídy K2.

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Maturita

       
 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev