Molekulární gastronomie pana Petra Koukolíčka

Zobrazeno: 3474


Dne 30. listopadu 2016 se na naší škole uskutečnil jeden z nejzajímavějších gastronomických seminářů na téma MOLEKULÁRNÍ GASTRONOMIE. Seminář zaujal žáky i učitele. Z přednášky jsme čerpali inspiraci na letošní Den otevřených dveří a Gastro výstavu, využili jsme i receptury z knihy autora. Přednášející byl tak trochu jako „chemik ve své laboratoři“, vyráběl koktejly ve tvaru želé, kuliček, špaget. Využíval kouřové efekty, vlastnosti suchého ledu, vyráběl nápoje ve formě pěny. Zážitkem pro nás byla i forma servisu.

Molekulární kuchyně se stává v poslední době fenoménem a pan Petr Koukolíček nám pomohl nahlédnout pod pokličku této tajuplné alchymie, která šokuje zákazníky. Publikaci jeho knihy si mohou žáci naší školy vypůjčit v knihovně. Kniha provede čtenáře historií molekulární kuchyně, vysvětlí podstatu „molekulárního vaření“ a naučí přípravu řady nevšedních pochutin a výrobků.


Co je molekulární gastronomie?

První zmínky o molekulární kuchyni se datují do roku 1988. Její základy položili fyzikové Nicholas Kurti a Hervé This z Oxfordské univerzity. Molekulární gastronomie má dokonce své organizace v Argentině, Švýcarsku a Španělsku. Největší rozvoj tohoto nového oboru je v současnosti ve Francii.

Molekulární gastronomie je propojení chemických a fyzikálních poznatků společně se znalostmi přípravy pokrmů. Jmenované obory spolu souvisí i v běžných jídlech a pomocí chemie a fyziky se dá vysvětlit proč má například majonéza pevnou konzistenci. V kulinářské praxi se cíleně přeskupují molekuly, aby došlo zajímavému efektu, jako je například změna skupenství, tvaru apod.

V molekulární kuchyni se připravují pokrmy ze surovin, které jsou běžně dostupné, upravují se však speciálním způsobem a tvarují do jiné podoby. Například lze z hovězího vývaru, který se ztuží, připravit těstoviny v podobě špaget. Ty se poté pouze ohřejí a podávají. Vy si pak myslíte, že konzumujete špagety, ty ale chutnají jako polévka.

Častým jevem v této avantgardní kuchyni je změna skupenství jednotlivých surovin, nebo vytváření různých gelů z již připravených pokrmů. Tato jídla chutnají stejně, jako byste je konzumovali v původní podobě, avšak vypadají zcela jinak. Je možné například připravit kaviár pro vegetariány z okurek nebo máty, jedlou hlínu nebo kouřící drink. Zkušení kuchaři umí přichystat také pokrm, který vypadá jako volské oko, není však vyroben z vejce, ale z kokosu a pomeranče. Velmi oblíbené jsou také amarouny, které můžete znát z českého seriálu Návštěvníci. Výjimkou nejsou ani míchané drinky jako je například mojito servírovaný v pevném skupenství.

V molekulární gastronomii se více než pánve a hrnce používají injekční stříkačky a tekutý dusík. Je však nutné připomenout, že se během přípravy pokrmů suroviny nijak neznehodnocují chemikáliemi apod. Právě naopak, molekulární kuchyně je založena na čerstvých surovinách a pečlivé práci kuchaře.


Více informací naleznete ........zde


Mgr. Věra Sobotová, studenti H4., H1. a N1.
 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

       
 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev