Návštěva Tomáše Graumanna ve škole

Zobrazeno: 4073

Ve středu 30. dubna k nám do školy nepřiletěly čarodějnice, nýbrž „dvakrát zachráněné dítě“ - Tomáš Graumann se svou manželkou Caroline. Pana Graumanna těsně před začátkem druhé světové války zachránil Sir Nicholas Winton. Právě tomuto muži nebyly lhostejné životy židovských dětí a celkem jich zachránil 669.


Pan Graumann nám přijel vyprávět svůj příběh, chtěl se s námi podělit o své zážitky a přinést trochu víry do našich srdcí. Sdělil nám obrovské množství informací a apeloval hlavně na to, abychom se chopili příležitosti, pokud se nám naskytne. On sám je dodnes vděčný za příležitost, díky které žije. Kdyby se jeho rodina kdysi dávno chopila šance odjet do Austrálie spolu s tetou Kamilou a její rodinou, přežila by druhou světovou válku.„Dvakrát zachráněné dítě“ dále doprovázela paní překladatelka, jelikož celá přednáška probíhala v angličtině. Ačkoliv bylo panu Graumannovi docela dobře rozumět, našly se chvíle, kdy byl každý z přítomných vděčný za skvělý překlad. Obrovský zvrat v jeho životě nastal v momentě, kdy ho jeho maminka s babičkou v letě roku 1939 posadily na vlak a řekly mu, že se zase shledají za dva, tři měsíce, až Hitler padne. Možná právě nenávist k Židům, kterou se svou matkou viděl na vlastní oči, podnítila jeho maminku, aby svého syna poslala do bezpečí.


Spolu s dalším chlapcem se dostal ke slečně Corsonové a vyrůstal v její péči ve Skotsku. Naučil se anglicky a jak plynul čas, uvěřil v Ježíše a byl zachráněn podruhé. Nalezl v sobě novou sílu, odjel na Filipíny jako misionář a zde se seznámil se svou ženou. Po několika letech se přestěhovali do Ameriky a založili rodinu. Po revoluci v roce 1989 se rozhodl vrátit ke svým kořenům, tedy do Česka. Nyní se svou ženou žijí tři měsíce v Coloradu, tři měsíce v Čechách a zase tři měsíce v Coloradu a potom v Čechách – a takhle pořád dokola.
Na konci programu nám manželé Graumannovi zazpívali píseň ve filipínštině, pak v angličtině a nakonec jsme s nimi zpívali všichni v češtině. Dokonce jsme dostali Nový zákon, letáček s příběhem pana Graumanna a pozvánku na letní anglický kurz na Lipnici. Jako výraz poděkování jsme jemu, jeho ženě a paní překladatelce předali květiny.

Ve mně osobně přednáška zanechala silný dojem a velmi mě zaujala. Ne že bych to už nevěděla dříve, ale jen ve mně umocnila pocit, že nikdy nechci zažít nic podobného, co si museli protrpět lidé v minulosti. Každý z nás by si měl vážit lidí jako je pan Graumann a hlavně Sir Winton. V dnešním světě je docela těžké narazit na takové mírumilovné a dobrosrdečné charaktery.

Kristýna Zadinová, třída A3.

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita