Regionální potravinová sbírka

Zobrazeno: 3423

Dne 15. ledna se naše škola zúčastnila "Regionální potravinové sbírky". Úkolem této charitativní akce bylo nashromáždit co největší množství potravin, které se přerozdělí mezi sociálně slabé vrstvy, do azylových domů nebo lidem na okraji společnosti. Sbírka probíhala v pobočkách obchodního řetězce COOP.

Do této akce se naše škola zapojila již letos na podzim. Tentokrát se dobrovolníky stali žáci třídy E3. Rozdělili jsme se do dvou skupin, první měla stanoviště v Obchodním domě Alej, druhá skupina v samobsluze na sídlišti Žižkov.

Po příchodu jsme si oblékli propagační trika a dostali jsme letáčky, které jsme rozdávali potencionálním dárcům. Každému z nich jsme sdělili, pro koho je sbírka určena a jaké potraviny by bylo vhodné darovat. Setkávali jsme se s různými reakcemi. Někdo byl příjemný a dal by i to, co nemá, na dalších bylo zase vidět, že by si i pro korunu nechali vrtat koleno.

 

Některé reakce nás ale opravdu zaskočily. Od jednoho pána jsme dostali přednášku, jak bylo za minulého režimu všechno lepší, a jedna paní se nebála použít několik peprnějších slov k ohodnocení našich osob. S tím jsme však počítali a již před začátkem jsme byli proškoleni, jak se v těchto situacích chovat, tudíž nevznikl žádný vážnější problém. Samozřejmě jsme ale slyšeli i pár pochvalných vět - hlavně ze strany personálu obchodu a občas i nějaký zákazník byl rád, že se takovéto sbírky vůbec pořádají, a hodnotil ji pozitivně.

Několik mnou oslovených lidí, kteří do sbírky přispěli, se shodlo na tom, že je to velmi prospěšná akce a konstatovali, že když mohou, rádi pomohou, což je vždy velice příjemné slyšet. Celou naši skupinku pobavila jedna starší paní, kterou nejvíce zaujala naše propagační trika zelené barvy a doslova řekla: „Jéé, vy jste všichni v zeleném jak nějací vodníci nebo žabáci!“ Takovéto zpestření dne nám zvedlo náladu a také paní odcházela s úsměvem na tváři.

Mezi nejčastěji darované potraviny patřily těstoviny a rýže, dále čaje, pudinky, sušenky, hygienické potřeby, zajímavým darem byly například dámské vložky. V naší prodejně na Žižkově do sbírky přispělo cca 120 lidí, což byl zhruba každý druhý zákazník, který obchod navštívil. A to je myslím velice dobrý výsledek.

Také jsme se několikrát setkali s otázkou, většinou od lidí, kteří odmítali přispět, jestli jsme něco koupili i my, „když jsme tak chytří“. S klidným svědomím jsme mohli odpovědět, že ano, jelikož se na sbírce podílel každý z nás, včetně zaměstnanců samobosluhy.

Dominik Suchý, třída E3.

 

 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev