Výstava "Doteky jinakosti"

Zobrazeno: 3254

V pátek 1. 4. 2016 jsme se probudili do nevlídného aprílového dne, ale žákům třídy C1.K a cukrářkám ze třídy C2.K deštivé počasí náladu nekazilo. Na pozvání paní JUDr. Zápotočné, ředitelky nevládní neziskové organizace APLA – Vysočina, se s doprovodem učitelek Mgr. Doležalové, Mgr. Klubalové a Ing. Mrázové vypravili na návštěvu do Prahy. Cílem návštěvy byla budova Senátu Parlamentu České republiky, kde se 1. 4. 2016 konala vernisáž výstavy obrazů tvůrců s autismem s názvem „Doteky jinakosti“. A jedním z mladých malířů, kteří vystavují v Senátu svá díla, je i žák třídy C1.K Filip Zápotočný.

Hned po příchodu do Senátu se nás ujala průvodkyně a pověděla nám něco o historické budově Valdštejnského paláce, kde Senát sídlí. Do Hlavního sálu za námi přišel pan senátor Miloš Vystrčil, přivítal nás a vyfotografoval se s námi.

Pak doprovázel celou skupinu nejen v prostorách, které jsou přístupné veřejnosti, ale ukázal nám i svoji pracovnu. Tam nám položil několik otázek, které se týkaly Senátu. Nejlépe odpovídal Milan Jambor a za odměnu dostal od pana senátora malý dárek. Poté jsme přešli do jednacího sálu, ve kterém se Senát schází. Sedli jsme si do lavic a prohlíželi si jmenovky osob, které v lavicích sedávají a které známe většinou jen z televize. Pan senátor Vystrčil nám vysvětlil princip hlasování a zodpověděl naše otázky.

Po prohlídce budovy jsme se shromáždili v Chodbě místopředsedů Senátu, kde pan senátor Vystrčil zahájil vernisáž výstavy „Doteky jinakosti“. Nás samozřejmě zajímaly hlavně obrázky, které maloval Filip. Jeho kresby jsou veselé, plné optimismu a určitě si umíme představit, jak zdobí dětské pokojíky nebo leporela.

Naše uznání jsme Filipovi projevili předáním dárku – společné fotografie a dárkového balíku plného zdravých pochutin. Na závěr vernisáže nás čekalo malé občerstvení.

Cestu domů nám zpříjemnilo další občerstvení v podobě obložených baget a film, který nám řidič autobusu pustil. Každý z nás si přivezl spoustu zajímavých zážitků. Mnozí si uvědomili, že i když jsou někteří spolužáci trochu jiní a chovají se někdy neobvykle, mohou mít zvláštní nadání. A to je i náš Filip - nadaný kreslíř, kuželkář a šachista, mladík plný optimismu a dobré nálady, fotograf, kuchař a v současné době především snaživý cukrář.

Děkujeme za krásný den plný zážitků Filipovi, paní JUDr. Zápotočné a panu senátoru Vystrčilovi.

Ing. Marie Mrázová a žáci tříd C1.K a C2.K
 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev