Zahraniční stáž v Londýně - listopad 2013

Zobrazeno: 18537

Ve dnech 3. - 16. 11. 2013 se uskutečnil první běh stáže, během které si žáci naší školy mohli vyzkoušet, jaké to je pracovat v zahraničí, žít s neznámými lidmi a dorozumívat se cizím jazykem. Již několik měsíců předem bylo vybráno deset statečných studentů ze tříd A4.A, A4.B a E4. Při výběru se zohledňoval nejen prospěch, ale také počet zameškaných hodin a samostatnost. Vybraní studenti potom prošli přípravou, která se věnovala odborné angličtině, obecnému jazyku a kulturním odlišnostem, celkový rozsah přípravy byl 25 hodin. Kromě toho žáci vyplňovali různé formuláře, dotazníky i testy z anglického jazyka, na jejichž základě jim byla přiřazena práce v Londýně.

V neděli 3. listopadu jsme mohli konečně vyrazit. Všem se honily hlavou pochybnosti a otázky typu: „Budu jim vůbec rozumět? Co když se tam ztratím? Pochopím, co po mě chtějí v práci? Stojí mi to vůbec za to? Dokážu to?“ a na všech byla vidět nervozita i obavy z neznámého. Alespoň trochu nás uklidnilo, že jsme v pořádku dojeli vlakem do Prahy i autobusem na letiště, nebo že jsme za necelé dvě hodiny přeletěli až do Londýna a neztratili dobrou náladu ani zavazadla.

Po přistání na nás samozřejmě čekal trochu jiný svět. Všichni mluvili anglicky, potkávali jsme bělochy, černochy, Indy i Araby. V prvních chvílích nám naštěstí pomohla organizace ADC Colledge, která nám celou praxi zprostředkovala. První den nás její zástupci vyzvedli na letišti a dovezli nás na parkoviště firmy, kde už nás očekávaly jednotlivé rodiny. Další den ráno jsme se sešli v ADC a byli jsme proškoleni o tom, jak se cestuje v Londýně, kde budou studenti pracovat i o případných kulturních odlišnostech, se kterými se můžeme setkat. Tento den jsme také dostali Oyster Cards - kartičky na dopravu, které jsme měli aktivované na cesty do práce a z práce podle používaných dopravních prostředků a dopravních pásem. Jejich první využití na sebe nenechalo dlouho čekat. Cestu do práce si všichni zkusili nanečisto už v pondělí odpoledne. Dostali s sebou i mobilní telefony od ADC, které mohli použít, kdyby se ztratili. Všichni ale dostali podrobný plánek s rozepsanými spoji, fotkami i komentáři, jak se do práce dostat, takže mobily vůbec nebyly potřeba.

Od úterý studenti nastoupili do svých zaměstnání. Někteří pracovali v pojišťovně, jiní v knihovně, v charitativním obchodě, ve škole nebo v mateřském centru. Studenti dělali počítačové průzkumy, pracovali s databázemi, třídili knihy, jednali se zákazníky, pomáhali s administrativou nebo pracovali s dětmi. Kromě umístění a pracovních požadavků se lišila i pracovní doba, ale většina studentů pracovala od devíti do čtyř hodin. Poté na ně samozřejmě ještě čekalo dojíždění, které trvalo v průměru hodinu. Ve volném čase všichni vyráželi nakupovat do blízkých supermarketů a obchodních domů, takže se nám brzy začaly plnit pokoje taškami a krabičkami.

Koncem prvního týdne, ve čtvrtek, jsme se všichni sešli v ADC, protože stážisté museli podstoupit „Mentoring“ s rodilým mluvčím. Během tohoto pohovoru se bavili o svém zaměstnání, spolupracovnících i rodině, ve které jsou ubytovaní. Všichni zvládli rozhovor bez problémů a byli pochváleni za pracovitost i angličtinu.

Během víkendu jsme si dali za cíl seznámit se s památkami Londýna. V sobotu jsme se sešli ráno v 8:30 u ADC a vydali se rychlovlakem do centra. Naším prvním cílem byl obchůdek se suvenýry a hned potom Muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Ačkoli jsme zde strávili téměř dvě hodiny čekáním ve frontě, museli jsme uznat, že to stálo za to. Kromě voskových figurín slavných herců, hereček, sportovců, zpěvaček, zpěváků i jiných osobností jsme viděli krátký 4D film, projeli jsme se místním vláčkem a viděli spoustu dalších zajímavých věcí. Plni dojmů jsme si poté prošli Hyde Park, odkud nás bohužel vyhnal déšť, před kterým jsme se rozhodli skrýt v obchodech.

Neděle si pro nás nachystala krásné počasí. Sešli jsme opět ráno a zahájili naši kulturní túru. Nejdříve jsme si prohlídli Buckinghamský palác, u kterého se tento den pořádaly vojenské přehlídky v rámci Poppy Day. Dalšími památkami, které jsme viděli, byla Westminsterská katedrála, Westminsterské opatství, Houses of Parliament, Big Ben, London Eye, Trafalgar Square, Covent Garden, Katedrála sv. Pavla, Tower of London a Tower Bridge. Dva žáci, kteří měli zájem o trochu jiná místa, vynechali některé ze základních památek a místo toho navštívili strašidelný London Dungeon (Londýnské podzemí) a válečnou loď Belfast. Večer jsme se vraceli do svých dočasných nových domovů uchození a unavení, ale spokojení, plní zážitků a nových informací.

 

Druhý týden stáže probíhal v podobném duchu jako týden první. Studenti chodili do práce, doprovodná osoba je jezdila kontrolovat. Byla slyšet slova chvály a spokojenosti. Naši žáci byli oceňováni za svoji pracovitost, píli, dochvilnost i příjemné vystupování. Po práci jsme vyráželi na nákupy a párkrát i do místní restaurace.


V pátek 15. 11. šli studenti do práce naposledy. Pro některé bylo loučení smutné a dojemné, pro některé veselejší. V několika případech žáci dostali i dárky na rozloučenou. Další loučení na nás čekalo v ADC. Zde jsme se sešli ve čtyři hodiny a během „Cerfitikace“ všichni obdrželi certifikáty o provedené praxi a studenti navíc ještě Europass a reference od zaměstnavatele, pokud si je vyžádali. I při tomto setkání jsme byli oceněni pracovnicemi ADC jako naprosto bezproblémová skupina, která pracovala velmi zodpovědně, a proto se neobjevily žádné negativní odezvy.

V sobotu brzy ráno nás firma ADC opět odvezla na letiště, odkud jsme v devět hodin odletěli zpět do Čech. Tady na nás čekalo další cestování autobusem i vlakem, ale hlavně rodiče, prarodiče či přátelé, na které jsme se všichni těšili. V porovnání s cestou do Anglie jsme se vraceli s novými zkušenostmi, klidnější a spokojenější. Měli jsme spoustu dárků pro své blízké i odpovědi na naše počáteční otázky: Rozuměli jsme. Neztratili jsme se. V práci jsme vše pochopili. Stálo to za to. Dokázali jsme to!

 

 

A jak vše hodnotí sami stážisté?


Braňo Danko: Začnu cestou. Na tu jsem se těšil opravdu hodně, byl to můj první let a vážně jsem si ho užil. V Londýně bylo hodně věcí pro mě nových. Ale nakonec jsem se poměrně rychle aklimatizoval - teda aspoň myslím. Rodina byla úžasná a uměli tam fakt dobře vařit. A měli docela velký dům. V práci se mně a myslím i Martinovi líbilo. Tuto zkušenost všem vřele doporučuji :-)


Verča Pavlasová: Stáž v Londýně hodnotím jako velmi přínosnou. Přivezla jsem si domů mnoho nových dovedností a zkušeností, samozřejmě i spoustu úžasných zážitků. Před odjezdem jsem měla největší obavy z cestování po Londýně, a jestli vůbec budu rozumět, co mi povídají. Mé obavy se nakonec nevyplnily, s cestováním jsem se poprala statečně. A co se domluvy týče? Angličani jsou velmi ochotní a přátelští, se vším mi pomohli a poradili. Kdyby se mi někdy znovu naskytla podobná příležitost, rozhodně nebudu váhat a pojedu.

Jakub Vavřička: Moji odbornou stáž, v hlavním městě Velké Británie Londýně, hodnotím velmi kladně. Během této praxe jsem získal spousty nových zkušeností a zdokonalil si anglický jazyk. Na začátku stáže jsem měl strach, že nikomu nebudu rozumět. Po prvním dnu v práci však strach opadl a nebál jsem se komunikovat s anglicky hovořícími obyvateli Londýna. Nejzajímavější byl volný víkend, který jsme mohli strávit obdivováním krás a památek Londýna. Jsem rád, že jsem měl možnost se této akce zúčastnit a pokud máte příležitost se nějaké podobné pracovní stáže zúčastnit, vřele doporučuji.

Lucka Doležalová: Pobyt v Londýně pro mě byl obrovským zážitkem a zkušeností do života. Myslím si, že bychom měli být velice vděční, že se naskytla taková příležitost a my mohli vyrazit, prozkoumat Londýn, oprášit si angličtinu, pracovat mezi Angličany, ochutnat jejich jídla, navštívit obchodní centrum, prohlédnout si spoustu památek a alespoň trochu poznat jejich život.
I když jsme z domova (myslím, že všichni) odjížděli plní strachu a obav z toho, co nás tam "proboha" vlastně čeká, tak teď můžu již s klidným svědomím říct, že veškerý strach byl naprosto zbytečný, všichni jsme to naprosto s přehledem zvládli a domů jsme se vrátili zdraví a nabití dojmy. A rada pro další stážisty? Neděste se, pokud Vám třeba i pětkrát za půl hodiny nezastaví autobus, to je v Londýně naprosto běžné.

Aneta Špačková: Ze zahraniční praxe jsem měla veliký strach. Nevěděla jsem, co mě čeká a kladla jsem si stále tu samou otázku: ,,Dokážu se dorozumět?“ Musím říci, že všechny moje obavy se nakonec vytratily. Rodina byla skvělá. Jídlo bylo výborné, nemohla jsem si stěžovat. Co se týče práce, tak nemám žádné připomínky. Zaměstnanci byli velice přátelští a sympatičtí. Pokud jsem měla nějaký problém s daným úkolem, rádi mi pomohli. Tato stáž byla pro mě velikou zkušeností a jsem ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit. Chtěla bych vzkázat budoucím stážistům: ,,Nemějte strach, zvládnete to hravě.“

Nikola Růžičková: Když jsem se chystala na praxi do Londýna, měla jsem strach ze dvou věcí – komunikace v angličtině a cestování do práce. Když jsem první den poprvé dorazila po tříhodinové cestě z ADC do práce a zpět, myslela jsem si, že už zvládnu všechno. Za ty dva týdny se mi ale podařilo ztratit se hned několikrát. Překvapilo mě, jak rychle jsem si zvykla na angličtinu. Všichni se snažili mluvit na mě pomalu, nebylo tedy těžké jim rozumět. Jediné co mě mrzí je, že jsem nebydlela u typické britské rodiny. Zato jsem ale měla příležitost poznat život Indů v Londýně. Jejich pravidelné modlitby, při kterých si ženy oblékaly speciální oděv a zpívaly, pro mě byly velkým zážitkem. Nejsem si jistá, jestli jsem si zlepšila svoje jazykové dovednosti, ale příště už bych se určitě nebála vycestovat sama do ciziny.

Martin Špinar: Stáž se mi moc líbila, a jelikož trvala 14 dní, byla velice přínosná. Rodina nám dobře vařila, což bylo veliké plus. Londýnskou MHD jsem si užil dosyta, ale zvládl jsem to bez problémů. Pro více informací můžete nahlédnout do mé prezentace z praxe.

Míša Peldová: S pobytem jsem byla velmi spokojená. Obavy z hladovění mě přešly už druhý den. Snídaně a večeře byly dostatečně velké a opravdu chutné. Z Anglie jsem si tak dovezla mimo mnoho zkušeností, jako například cestování dvoupatrovým autobusem, i pár kil navíc. Strach z komunikace v práci z nás opadl hned po setkání s ostatními pracovníky. Stáž v Anglii tak hodnotím stupněm 1, díky zlepšení jazykové stránky a spoustu příjemných chvil, které jsme zde prožili.


Mgr. Tereza Pospíšilová
vedoucí zahraniční stáže

 

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  

Nová maturita

 
     
Francouzsky

Nabízíme vzdělání,
které jde s dobou...

chev