on-line Tiráž on-line
 Elektronická učebnice literatury > Světová literatura do roku 1945 > Fantazie a dobrodružství  © Radek Sárközi 

zvětšit

Rousseau: Hráči ragby

zvětšit

Klee: Hlava muže

FANTAZIE A DOBRODRUŽSTVÍ

Většina spisovatelů se věnovala realistické tvorbě, další své knihy ozvláštnili fantastickými motivy, jiní ale zcela popustili uzdu své fantazii. Tyto knihy byly určeny jak dětskému publiku nebo mládeži, tak i dospělým čtenářům. Na začátku 20. století se zrodil nový žánr – fantasy. Stále větší oblibu si získává literatura sci-fi. Velké množství čtenářů mají také knihy dobrodružné, detektivky, horory nebo pohádky. Novým fenoménem se stává komiks.
Ve výtvarné tvorbě se fantazie malířů uplatnila nejvíce v naivním umění. Naivní umělci většinou neprošli žádnou výtvarnou školou a jejich tvorba vůbec neodpovídala akademickým požadavkům, realistické popisnosti nebo avantgardnímu hledačství nových výrazových forem. Největší slávu si vydobyl francouzský celník Henri Rousseau, pro jehož obrazy je typické dětské vidění světa. Blízko k naivnímu umění měl také Rakušan Paul Klee nebo Rus Marc Chagall.

zvětšit

Rousseau: Sen
zvětšit

Chagall: Mateřství

zvětšit

Klee: Růžová zahrada
Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944)
zvětšit

Francouz Antoine de Saint-Exupéry [antoan de sentegziperi] miloval létání a procestoval celý svět. Ve svých knihách Kurýr na jih, Noční let, Země lidí, Válečný letec nebo Malý princ zúročil vlastní zkušenosti pilota a ředitele letiště. Filozofický román Citadela už nedokončil. Jeho letadlo se během průzkumného letu zřejmě zřítilo do moře, nebo bylo sestřeleno nedaleko Korsiky. Od té doby je považován za nezvěstného.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Alegorie Malý princ v sobě obsahuje rysy pohádkové i filozofické. Vypravěčem je pilot, kterému se porouchal motor letadla, a proto musel nouzově přistát na Sahaře. Zde se setkává s malým princem, který na Zem přišel z daleké planetky, kde pečoval o mluvící růži. Malý princ vypráví pilotovi o různých planetách – jednu zarostly baobaby, další obýval autoritativní král, jiné domýšlivec, pijan, businessman, lampář a zeměpisec. Na zemi se setkává s výhybkářem a obchodníkem, ochočí si lišku, hledá s pilotem studnu a nakonec se nechá uštknout hadem, aby se mohl vrátit na svou planetu.



Hlavní poselství knihy vyjadřuje často připomínaný citát: „Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“ Malý princ ztělesňuje v nejčistší podobě nejdůležitější lidské hodnoty – přátelství a lásku.
zvětšit

Autorova ilustrace k Malému princi

  • Jaké je poselství kapitoly o beránkovi?
  • Co nevidíme očima, ale srdcem?
  • Přečti si celou knihu a charakterizuj jednotlivé postavy.
  • Dala by se zdramatizovat?
  • Je Malý princ knihou pro děti nebo dospělé? Proč si to myslíš?
  • Co je v životě nejdůležitější?
  • Co by měl člověk mít a jaký by měl být?
  • A. A. Milne (1882-1956)
    Angličan Alan Alexander Milne [miln] začal psát pro svého syna Christophera Robina dětské říkanky a pohádky. Jeho příběhy o zvířátkách vyšly v knize Medvídek Pú.

    zvětšit

    Rousseau: Venkovská svatba

    A. A. Milne: Medvídek Pú

    Veselá kniha Medvídek Pú vypráví o příhodách medvěda a jeho přátel Kryštůfka Robina, prasátka, oslíka, klokana, tygra nebo sovy, kteří žijí v jednom lese.



    zvětšit

    Ilustrace Jaromíra Zápala
    zvětšit

  • Charakterizuj jednotlivé postavy.
  • Kterou z nich bys chtěl/a být? Proč?

    zvětšit

    Klee: Zlatá rybka
  • J. R. R. Tolkien (1892-1973)
    Anglický lingvista a literární historik John Ronald Reuel Tolkien [tolkín] působil jako profesor v Oxfordu. Do moderní angličtiny přeložil středověké knihy Pan Gawain a Zelený rytíř, Perla nebo Sir Orfeo. Proslul jako zakladatel žánru fantasy. Je autorem fantastických knih Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, Pán prstenů, Silmarillion nebo Farmář Giles z Hamu.

  • Co víš o staroislandské Eddě?

    zvětšit

    Mapa Středozemě
  • J. R. R. Tolkien: Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

    Hlavní postavou fantazie Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je půlčík Bilbo Pytlík. Zprvu pohodlný hobit se vydává spolu s trpaslíky na dobrodružnou cestu za pokladem, který jim kdysi ukradl drak Šmak. Výprava je zajata zlobry a skřety, ale vždy je zachrání dobrý čaroděj Gandalf. Hobit získá od Gluma kouzelný prsten, který ho může učinit neviditelným. Nakonec se podaří draka zabít, ale poklad chtějí jak trpaslíci, tak lidé i elfové. Při střetu s Vrrky a skřety jim pomohou orlové, Bilbo se zřekne většiny svého podílu a vrací se k pokojnému životu v Hobitíně.



    Volným pokračováním této knihy je trilogie Pán prstenů. Tolkienovy knihy vycházejí ze starogermánských mýtů, především z Eddy, ale na rozdíl od nich jsou plné humoru. Autor vidí hlavní příčinu zla v touze po majetku. Vědeckou preciznost v sobě Tolkien nezapřel při sestavování map neexistující Středozemě, vymýšlení mytologie jejích obyvatel nebo tamějších jazyků a rodokmenů hrdinů.
    zvětšit

  • Charakterizuj postavu Gluma.
  • Jaký je hobit Bilbo Pytlík?
  • Polož spolužákům nějakou hádanku.
  • Dokážeš vymyslet vlastní hádanku?
  • Jaké nadpřirozené bytosti v knize vystupují? Popiš je.
  • Nakresli ke knize ilustraci.
  • Kterou postavou z Tolkienových knih bys chtěl/a být? Proč?
  • O čem pojednává trilogie Pán prstenů?
  • Richard Halliburton
    (1900-1939)
    zvětšit

    Americký dobrodruh Richard Halliburton [ričrd helibértn] cestoval po různých částech světa, kde se snažil zopakovat a na vlastní kůži prožít heroické výkony dávných osobností. Pouštěl se do nebezpečných projektů, o kterých referoval ve svých reportážích shrnutých do knih Královskou cestou za romantikou, Nádherné dobrodružství, Za novými světy, Sedmimílové boty a Létající koberec. Zmizel v Tichém oceánu, když se ho snažil přeplout na čínské bárce.

    Dobrodružství Richarda Halliburtona

    Richard Halliburton přeplaval Hellespont jako Byron, překonal na slonu Alpy jako Hannibal, uběhl trasu z Marathonu do Athén jako Feidippides nebo putoval po Středozemním moři ve stopách Odyssea. Proplaval zdymadly Panamského průplavu, zlezl Popokatepetl, Fudži, Matterhorn, Kilimandžáro a další velehory, v letadle nazvaném Kouzelný koberec ztroskotal na Sahaře... Kompletní výčet jeho dobrodružství a sportovních výkonů by byl ovšem mnohem delší. Skočil také do indiánské Studny smrti, aby zjistil, jaké pocity měly lidské oběti.



    zvětšit

    Halliburton plave Panamským průplavem.
    zvětšit

    Halliburton zdolává na slonu Alpy.

  • Co si myslíš o Halliburtonovi?
  • Jaké dobrodružství bys chtěl/a zažít?
  • Co si myslíš o adrenalinových sportech?

    zvětšit

    Halliburton skáče do mayské Studny smrti.
  • Aldous Huxley (1894-1963)
    Angličan Aldous Huxley [óldes haksli] je předním autorem žánru sci-fi, který obohatil o filozofické pasáže. Napsal romány Kontrapunkt, Konec civilizace nebo Raněný slepotou.

    zvětšit

    Rousseau: Autoportrét

    Aldous Huxley: Konec civilizace

    V antiutopii Konec civilizace (Brave New World) podává Huxley chmurný obraz budoucnosti jako globální totalitní společnosti. Svět ovládá konzum a povrchní zábava. Vše bylo zmechanizováno a podřízeno trhu. Rodina neexistuje. Slovo „matka“ je nadávkou. Lidé se oddávají nezávaznému sexu. Únik ze skutečnosti zajišťuje droga sóma. Děti se rodí ve státních inkubátorech a je předem dáno, k jaké kastě budou patřit, jakou práci budou zastávat a jak budou vnímat okolní svět. Do konfliktu s konzumní společností se dostane Divoch, který vyrůstal stranou civilizace v indiánské rezervaci. Ostatní lidé v něm vidí buď atrakci, nebo nebezpečného podivína.



    Satirické prvky se projevují ve jménech některých postav – dívka Lenina a její přítel Marx. Ježíše Krista zase nahradil zbožštělý Ford...
    zvětšit

    Cecil Beaton: Huxley

  • Srovnej současnou společnost s Huxleyovou vizí.
  • Co je predestinace, dekantace a hypnopedie?
  • Jaký je rozdíl mezi alfami a epsilony?
  • Chtěl/a by ses dožít „konce civilizace“? Proč?
  • Agatha Christie (1890-1976)
    Anglická spisovatelka Agatha Christie [egesa kristí] proslula jako autorka detektivních příběhů. S druhým manželem (archeologem) podnikla několik výprav do Iráku a Sýrie. Kromě 70 detektivních románů, např. Vražda v Orient expresu, Vražda v Mezopotámii, Vraždy podle abecedy, Smrt na Nilu, Vražda milionáře Ackroyda, Vražda na faře nebo Deset malých černoušků, napsala Vlastní životopis, drama Past na myši nebo cestopis Pověz mi, jak žijete. Agatha Christie vytvořila postavu belgického policisty Hercula Poirota, který se spoléhá na svůj rozum a dokáže logicky vysvětlit i ty největší záhady a objasnit nejpodivnější zločiny. Pachatel je většinou odhalen v efektní závěrečné scéně, které se účastní všichni podezřelí.

    Agatha Christie: Deset malých černoušků

    Próza Deset malých černoušků není klasickou detektivkou, protože v ní chybí postava detektiva. Kdosi pozve prostřednictvím dopisů na Černochův ostrov deset lidí, kteří zdánlivě nemají nic společného. Z gramofonové desky se o sobě dozvídají, že každý z nich někoho zavraždil, aniž byl za svůj zločin potrestán. Za podivných okolností (podle textu dětské říkanky o deseti malých černoušcích) jeden za druhým umírá. Kvůli bouřce zůstane ostrov deset dní odříznutý od okolního světa, a když na něj dorazí policisté, najdou pouze deset mrtvol. Kdo byl záhadným mstitelem, se dozvídáme až z náhodně nalezeného přiznání.

    Další díla

    Edgar Rice Burroughs: Tarzan
    Pierre Souvestre: Fantomas
    Erwin Robert Howard: Barbar Conan
    zvětšit

  • Kdo v knize nahrazuje postavu detektiva?
  • Odhadni z ukázek, kdo by mohl být tajemným mstitelem, který vzal spravedlnost do vlastních rukou.
  • Bylo zavražděno více lidí v detektivkách nebo ve skutečnosti?
  • Zemřelo více lidí v knihách nebo ve skutečnosti?
  • Čteš detektivní příběhy? Proč?
  • Proč se v televizi vysílá tolik detektivek?
  • Zkus napsat detektivní povídku.
  • Internetové stránky
  • Rousseau, malíř
  • Chagall, malíř
  • Klee, malíř
  • Klee, malíř
  • Saint-Exupéry: Malý princ
  • Saint-Exupéry
  • Žák: Antoine de Saint-Exupéry, článek
  • Tikovský: Co odhalil vrak Saint-Exupéryho letadla?, článek
  • Milne: Medvídek Pú
  • Milne a Pú
  • Milne a Pú
  • Milne a Pú
  • Halliburton
  • Halliburton
  • Diestler: Pán prstenů, článek
  • Fantys: Středozemě, článek
  • Tolkien
  • Tolkien
  • Tolkien
  • Tolkien
  • Tolkien
  • Tolkien, rozcestník
  • Huxley
  • Huxley
  • Christie
  • Christie
  • Kašpar: R.E.Howard, článek
  • Nick Carter, postava detektivek
  • Doporučená četba

  • Carpenter, Humphrey: J. R. R. Tolkien, Životopis, přel. S.Pošustová, Mladá fronta, Praha 1992
  • Carter, Lin: Tolkien, Zákulisí Pána prstenů, přel. S.Pošustová, Argo, Praha 2002
  • Clair, R., Tichý, J.: Comics, SNDK, Praha 1967
  • Fantasy, Encyklopedie fantastických světů, Albatros, Praha 2003
  • Halliburton, Richard: Nádherné dobrodružství, přel. J.Pober, Orbis, Praha 1971
  • Halliburton, R.: Za novými světy, přel. Poberovi, Orbis, Praha 1970
  • Hoff, Benjamin: Pú a Tao, přel. L.Cronin-Kliková, Volvox Globator, Praha 1996
  • Huxley, Aldous: Konec civilizace, přel. J.Kostohryz, Maťa, Praha 1998
  • Chevrier, Pierre: Saint-Exupéry, Vyšehrad, Praha 1986
  • Christieová, Agatha: Deset malých černoušků, přel. J.Z.Novák, Odeon, Praha 1988
  • Klee, Paul: Čáry, přel. I.Wernisch, Odeon, Praha 1990
  • Milne, A. A.: Medvídek Pú, přel. H.Skoumalová, Albatros, Praha 1972
  • Saint-Exupéry, Antoine de: Citadela, přel. V.Dvořáková, Vyšehrad, Praha 2004
  • Saint-Exupéry, Antoine de: Malý princ, přel. Z.Stavinohová, Albatros, Praha 1972
  • Saint-Exupéry, Simone de: Vzpomínky na Malého prince, přel. I.Staňková, Mladé letá, Bratislava 2003
  • Tolkien, J. R. R.: Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, přel. F.Vrba, Odeon, Praha 1991
  • Tolkien, J. R. R.: Pán prstenů (3 svazky), přel. S.Pošustová, Mladá fronta, Praha 1990
  • Tolkien, J. R. R.: Silmarillion, přel. S.Pošustová, Mladá fronta, Praha 1992
  • Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.
    Exkurze
  • Expozice naivního umění, Diecézní muzeum a galerie, Litoměřice

    zvětšit

    Chagall: Já a vesnice
    Tipy
  • Zoul: Století komiksu
  • Zrození komiksu z ducha novin, seriál