on-line Tiráž on-line
 Elektronická učebnice literatury > Realismus > Anglie a USA  © Radek Sárközi 

zvětšit

Stanfield: Norská hlídková loď

zvětšit

Stanfield: Bouře

ANGLICKÝ REALISMUS

Velká Británie byla v 19. století koloniální i průmyslovou velmocí. Od 30. let zde vznikají první dělnické organizace (Sdružení londýnských dělníků). Odborové hnutí vyústilo v sepsání Charty lidu, jejíž autoři požadovali zvýšení mezd, zkrácení pracovní doby nebo všeobecné volební právo. Ve stejné době se formují zárodky pozdější Liberální a Konzervativní strany. Roku 1833 bylo zrušeno otroctví v britských koloniích. Symbolem této epochy se stalo dlouhé panování královny Viktorie (1837-1901). Pro viktoriánskou společnost byla charakteristická upjatá morálka a postupné reformy, např. rozšiřování volebního práva nebo vyhlášení samosprávy v britských koloniích (Austrálie, Kanada, Nový Zéland atd.).
Realistické tendence se začaly projevovat v dílech Charlese Dickense. K jeho přátelům patřili malíři Daniel Maclise a Clarkson Stanfield. Oblíbenými malíři byli rovněž Benjamin Robert Haydon, Edwin Henry Landseer nebo William Powell Frith.

zvětšit

Frith: Nádraží
zvětšit

Maclise: Vyprávění za zimního večera

zvětšit

Maclisova ilustrace k Dickensovi
Charles Dickens (1812-1870)
zvětšit

Charles Dickens [čárlz dikinz] pracoval od 12 let v továrně na leštidla, protože jeho otec skončil ve vězení pro dlužníky. Později se živil jako písař a novinář. S Catherine Hogarttovou měl 9 dětí. Cestoval po Americe a pořádal charitativní veřejná čtení. Kromě satirické prvotiny Kronika Pickwickova klubu psal romány s dětskými hrdiny Oliver Twist, Mikuláš Nickleby, Starožitníkův krám, Život a osudy Davida Copperfielda, Ponurý dům, Zlé časy, Malá Dorritka nebo Nadějné vyhlídky. Každoročně vydával vánoční povídku (Vánoční koleda prózou, Kouzelná rybí kostička...) a věnoval se i tvorbě pro děti.

  • Umíš převyprávět děj Dickensových děl Život a osudy Davida Copperfielda a Vánoční koleda prózou?
  • Uspořádejte charitativní autorské čtení. Na co věnujete výtěžek?

    zvětšit

    Thrackeray: Dickens a jeho přátelé – Forster, Maclise a Stanfield
  • Charles Dickens: Oliver Twist aneb Sirotkova cesta

    Sirotek Oliver Twist se vyrovnává s těžkým životem v chudobinci, kde ho čeká pouze hlad a bezpráví. Jeho situace se nezlepší, ani když se stane pomocníkem hrobníka. Po útěku do Londýna se ho ujme zločinecká banda. Olivera „vyučuje“ Ferina Lišák, ale ten se snaží dráze zloděje vyhnout. Když mu pomůže hodný pan Brownlow, zločinci Olivera unesou. Donutí ho vykrást dům Maylieových, ale Oliver je zraněn a rodina o něj s láskou pečuje. Všechny členy bandy čeká smrt a Oliver se stává Brownlowovým adoptivním synem a dědicem jeho jmění. Zároveň se dozvídá pravdu o svém původu.



    Dickens upozorňuje na sociální problémy viktoriánské Anglie, ale jeho řešení konfliktů je značně idealistické.

    Charles Dickens: Kronika Pickwickova klubu

    Humoristický román Kronika Pickwickova klubu popisuje příhody čtyř londýnských přátel, kteří se rozhodnou navštívit venkov. Nepraktičnost Samuela Pickwicka a jeho společníků je vrhá do mnoha komických situací. Pan Pickwick se dokonce ocitne ve vězení pro dlužníky, protože odmítá zaplatit náhradu 750 liber, kterou soud přiřkl jeho bytné. Ta na něj podala žalobu, protože jí přislíbil manželství. Šlo ovšem o nedorozumění – pan Pickwick si chtěl pouze najmout sluhu Samuela Wellera... Nakonec se členové klubu rozcházejí, ožení se a zařadí se do běžné společnosti.



    Román původně vycházel časopisecky jako doprovodný text k sérii obrázků. Mělo jít o příběhy ze sportovního prostředí, ale na nátlak Dickense a po sebevraždě prvního ilustrátora, se charakter textu zcela změnil.

    Další realisté a jejich díla

    William Makepeace Thackeray: Trh marnosti, Kniha o snobech
    Anthony Trollope: Barchesterské věže, Jak dnes žijeme
    George Eliotová: Mlýn na řece Flossu, Middlemarch
    zvětšit

    Dickens

  • Jaký je vztah mezi Oliverem, Rózou a Monksem?












    zvětšit

    Phiz: Úspěšný kandidát (Kronika Pickwickova klubu)




  • Jak dosahuje Dickens komického účinku?
  • Srovnej líčení volebního boje s dnešními prostředky.
  • Podle čeho by ses rozhodoval/a při volbách? Jakému kandidátovi bys dal/a svůj hlas?
  • Co si myslíš o demokracii? Má nějaká negativa?
  • Spojené státy americké
    zvětšit

    Whistler: Kompozice v šedé a černé č.1: Portrét umělcovy matky

    zvětšit

    Cassattová: Koupel

    AMERICKÝ REALISMUS

    Hlavním problémem americké demokracie bylo postavení černošských obyvatel. Zatímco v severních průmyslových státech byli svobodní, v jižních zemědělských státech žili jako otroci. Neměli občanská práva a fakticky byli majetkem svých pánů. Spory mezi oběma oblastmi vedly k občanské válce Severu proti Jihu (1861-1865). I po vítězství Severu a zrušení otroctví Abrahamem Lincolnem (1809-1865) přetrvával v celých Spojených státech amerických rasismus. Tento prezident založil po rozkolu v Demokratické straně roku 1854 Republikánskou stranu. Od té doby se tyto dvě politické strany střídají u moci.
    V Americe začaly vznikat první výškové stavby architektů H.Hobsona Richardsona a L.Sullivana, které po roce 1890 nabyly charakteru mrakodrapů – Home Life Insurance Building, Tacoma Building (Chicago). Z technických staveb stojí za zmínku Brooklynský most J.Roeblinha. V malířství vynikli James McNeill Whistler [džejmz mekníl vislr], J.Wright, T.Tillard nebo Mary Cassattová, která malovala hlavně děti nebo matky.

    zvětšit

    Roeblinh: Brooklynský most v New Yorku
    zvětšit

    Holabird, Roche: Tacoma Building v Chicagu

    zvětšit

    Cassattová: Čtenářka
    Herman Melville (1819-1891)
    Herman Melville [hérmen melvil] prožil spoustu dobrodružství. Pracoval jako písař, učitel a plavčík. Sloužil na velrybářské lodi Acushnet, odkud uprchl kvůli surovému zacházení na ostrov Nukuhivu (Marquézy), kde ho zajal kmen lidojedů z údolí Taipi. Po útěku se dostal na australskou loď, která ho zavezla na Tahiti, a přes Havajské ostrovy se vrátil do Spojených států. Melville psal romány z námořnického prostředí – Taipi, Omú (Tulák na ostrovech), První plavba a Bílá velryba. Jeho díla ale neměla valný ohlas.

    Herman Melville: Bílá velryba

    Rozsáhlý román Bílá velryba je příběhem o souboji člověka s přírodou, Bohem i se sebou samým. Vypravěč Izmael se nalodí na velrybářskou loď Pequod, které velí kapitán Achab. Ten se rozhodl ulovit legendární bílou velrybu (vorvaně) zvanou Moby Dick, protože ho během předchozí výpravy připravila o nohu. Posádka trpí posedlostí kapitána a zraněný Moby Dick nakonec celou loď potopí.



    Základní příběh doplňují podrobné popisy práce velrybářů, filozofické reflexe a mystické pasáže. Zvláště důležitá je alegorická rovina románu. Autor často odkazuje k Bibli, zvláště prostřednictvím jmen některých postav.
    zvětšit

  • Charakterizuj postavu kapitána Achaba.
  • Co tě na ukázce zaujalo?
  • Najdi v ní ohlasy Bible a křesťanství.
  • Jak je vylíčen Moby Dick?
  • Co si myslíš o lovu velryb?
  • Mark Twain (1835-1910)
    Samuel Langhorne Clemens [semjuel lenghórn klemenz] psal pod pseudonymem Mark Twain [márk tvejn], což bylo volání lodního měřiče, že je řeka hluboká 2 sáhy. Pracoval jako sazeč, novinář a lodivod parníku na Mississippi. Později se přestěhoval za bratrem, který se stal guvernérem Nevady, na Divoký západ. Zkoušel štěstí jako zlatokop a psal humoristické prózy. K jeho nejznámějším dílům patří romány Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Huckleberryho Finna a satira Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Napsal cestopisy Jak jsem se protloukal a Život na Mississippi, povídku Milionová bankovka, historický příběh z 16. stol. o králi Eduardovi VI. Princ a chuďas nebo sbírku povídek Proslulý skákavý žabák z okresu Calaveras.

    Mark Twain: Dobrodružství Huckleberryho Finna

    Román Dobrodružství Huckleberryho Finna navazuje na populárnější Dobrodružství Toma Sawyera, ve kterém oba přátelé prožijí řadu zajímavých příhod a společně naleznou poklad. Hucka adoptuje vdova Douglassová, ale bývalý tulák u ní není šťastný. Věčně opilý otec Hucka odvleče do opuštěné chatrče. Ten od něj uteče, předstírá, že byl zabit, a usadí se na blízkém ostrově. Zde se setkává s uprchlým otrokem Jimem. Společně postaví vor a snaží se po Mississippi a Ohiu doplout do svobodných severoamerických států. To se jim ale nepodaří, protože minou soutok obou řek a padnou na podvodníky, kteří Jima vydají jižanským vesničanům. Huck a Tom se znovu setkávají a společnými silami Jima osvobodí.



    Dobrodružství Huckleberryho Finna popisuje závažné společenské problémy, především otroctví a nerovnoprávné postavení černošských obyvatel.
    zvětšit




  • Charakterizuj postavy Krále a Vévody.
  • Rozhodl se Huck správně? Proč?
  • Co bys na jeho místě udělal/a ty?
  • Proč si Huck myslí, že přijde do pekla?
  • Co si myslíš o otroctví a rasismu?
  • Jack London (1876-1916)
    Jack London [džek landn] musel od 15 let živit celou rodinu. Pracoval jako kamelot, rozvážel led, zametal hostince a byl dělníkem v konzervárně. V 16 letech si za půjčené peníze koupil plachetnici a stal se ústřicovým pirátem. Později byl pomocníkem námořní policie a vystřídal řadu dalších zaměstnání. Spolu s tisícovkami nezaměstnaných se zúčastnil pochodu na Washington a v době zlaté horečky se vydal na Klondyk. Spáchal sebevraždu. London napsal autobiografické prózy Démon alkohol, Povídky rybářské hlídky a Martin Eden. Všímal si sociálních problémů – román Lidé z propasti, stati Třídní boj a Stávkokaz. Nejznámější jsou jeho prózy o divoké přírodě Volání divočiny, Bílý tesák, Mořský vlk a Tulák po hvězdách.

    Jack London: Martin Eden

    Román s autobiografickými prvky vypráví o životních osudech námořníka Martina Edena. Ten se zamiluje do dcery právníka Ruth Morseové. Aby se jí vyrovnal, pracuje na svém vzdělání a usiluje o lepší společenské i hmotné postavení. Nakonec se rozhodne pro dráhu spisovatele, ale není příliš úspěšný. Martin Eden odmítne pracovat v kanceláři milenčina otce a nakonec je zrušeno i zasnoubení s Ruth. Hlavní hrdina prožívá hlubokou osobní krizi, protože tím ztratil životní cíl, a volí dobrovolný odchod ze světa.

    Další realisté a jejich díla

    Bret Harte: Kalifornské povídky
    Harriet Beecher Stoweová: Chaloupka strýčka Toma
    Stephen Crane: Rudý odznak odvahy
    zvětšit

    Jack London na voze


  • Charakterizuj postavu Martina Edena. Jakým vývojem projde?
  • Jak autor ukazuje nevzdělanost Martina Edena?
  • Co považuješ za smysl života?

    zvětšit

    Whistler: Šedá a stříbrná: Staré pobřeží
  • Internetové stránky
  • Victorian web
  • Dickens
  • Dickens
  • Dickens
  • Dickens
  • Kučera: Zlé časy, článek
  • Melville
  • Melville
  • Moby Dick
  • Mark Twain
  • Mark Twain
  • Mark Twain
  • Mark Twain
  • Černoušek: Démon alkohol, článek
  • London: Tulák po hvězdách
  • London
  • London
  • London
  • London
  • London
  • London
  • London
  • Whistler, americký malíř
  • Cassattová, americká malířka
  • Brooklynský most, New York
  • Brooklynský most, New York
  • Bednářová: Brooklynský most, článek
  • Doporučená četba

  • Amerika se směje, Československý spisovatel, Praha 1958
  • Dějiny anglické literatury, 2.díl, přel.Hornátovi, SNKLU, Praha 1963
  • Dickens, Charles: Kronika Pickwickova klubu (2 svazky), přel. Tilschovi, Odeon, Praha 1973
  • Dickens, Ch.: Oliver Twist, přel. Tilschovi, Vyšehrad, Praha 1985
  • Dickens, Ch.: Vánoční povídky
  • Foner, P.S.: Jack London, americký rebel , Praha 1952
  • Laciné vydání Londonových spisů (74 svazků)
  • Láska k životu aneb Kniha o podivuhodném dobrodružném životě, díle, láskách, bojích a smrti Jacka Londona, spisovatele, zlatokopa, námořníka, tuláka a snílka, Svoboda, Praha 1977
  • London, Jack: Démon alkohol, Tulák po hvězdách, přel. Albrecht, Pospíšil, Odeon, Praha 1966
  • London, J.: Martin Eden, přel. E.Masnerová, Svoboda, Praha 1987
  • London, J.: Bílý tesák
  • Melville, Herman: Bílá velryba, přel. Kornelová, Klíma, Moby Dick, Praha 1996
  • Sebrané spisy Marka Twaina (37 svazků)
  • Slovník spisovatelů, Anglie..., Libri, Praha 1996
  • Slovník spisovatelů, Spojené státy americké, Odeon, Praha 1979
  • Spisy Charlese Dickense (21 svazků)
  • Stone, Irving: Námořník na koni, přel. J.Fastrová, Mladá fronta, Praha 1973 (román o Londonovi)
  • Twain, Mark: Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Huckleberryho Finna, přel. F.Gel, Odeon, Praha 1976
  • Twain, Mark: Princ a chuďas, Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše, přel. F.Gel, Odeon, Praha 1976
  • Vybrané spisy Jacka Londona
  • Wilson, Angus: Svět Charlese Dickense, přel. Z.Kirschner, Odeon, Praha 1979
  • Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.

    zvětšit

    Whistler: Symfonie v bílé č.1: Bílá dívka