on-line Tiráž on-line
 Elektronická učebnice literatury > Realismus > Francie  © Radek Sárközi 

zvětšit

Millet: Sběračky klasů

zvětšit

Manet: Pištec

FRANCOUZSKÝ REALISMUS

Sebevědomí Francouzů naboural neúspěch v prusko-francouzské válce (1870-1871), po které přišli o část svého území. Pruský král Vilém I. byl navíc přímo ve Versailles prohlášen za německého císaře, čímž bylo formálně završeno sjednocení Německa. Reakcí na kapitulaci Paříže bylo vyhlášení Pařížské komuny (18.3.1871). Převratné sociální a politické reformy ovšem neměly dlouhého trvání, protože komuna byla násilně potlačena už 28.5.1871.
K realismu se hlásila řada francouzských malířů. Camille Corot [kamij koro] začal malovat přírodní výjevy přímo v plenéru. Jeho příklad následovala tzv. barbizonská škola – Théodore Rousseau [ruso] nebo Charles François Daubigny [šarl fransoa dobiňi]. Jean François Millet [žan fransoa mije] se zaměřil na venkovské výjevy. Karikatuře se věnoval Honoré Daumier [onore domje]. Gustave Courbet [gistáv kurbe] byl kritizován za to, že maluje hlavně sám sebe. Skandál způsobil obraz Édouarda Maneta [eduár mane] Snídaně v trávě.

zvětšit

Manet: Snídaně v trávě
zvětšit

Corot: Žena s perlou

zvětšit

Daumier: Ulice Transnonain
Stendhal (1783-1842)
Marie Henri Beyle [mari anri bel] se proslavil pod jedním ze stovky pseudonymů jako Stendhal [stendal, standal]. Obdivoval Napoleona I. a zúčastnil se jeho tažení do Ruska. Po císařově pádu pobýval v Itálii, odkud byl vypovězen za styky s karbonáři a v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. K jeho nejslavnějším románům patří Červený a černý, Lucien Leuwen, Kartouza parmská a Lamiela. Sepsal životopisy Mozarta, Haydna a Rossiniho a pojednání O lásce nebo Racine a Shakespeare. Vlastní osudy zachytil v Deníku a autobiografickém románu Život Henriho Brularda. Někdy bývá řazen mezi romantiky.

  • Co podle tebe symbolizují jednotlivé barvy? Jaké v tobě vzbuzují pocity? Co o barvách zjistili psychologové?
  • Stendhal: Červený a černý

    Inspirací k Stendhalovu románu Červený a černý se stal skutečný příběh mladého venkovana, který byl popraven za pokus o zastřelení své milenky. Hlavní hrdina Julián Sorel pochází z rodiny tesaře, ale snaží se o společenský vzestup. Stává se učitelem u verrièrského starosty, kde naváže poměr s jeho ženou madame de Rênal. Neúspěšně se pokouší o kariéru kněze. Stává se tajemníkem markýze de la Mole a svede jeho dceru Matyldu. Protože s Juliánem čeká dítě, její otec chce posvětit nerovný svazek, ale svatbu překazí udavačský dopis paní de Rênal, který jí nadiktoval zpovědník. Julián se pokusí svou bývalou milenku zavraždit, je zatčen a odsouzen k trestu smrti.



    Román nese podtitul Kronika roku 1830. Barvy v názvu mají symbolickou funkci – červená je vojenská uniforma a zastupuje svobodu a cit, černá je kněžská sutana a symbolizuje církev, tmářství nebo despotismus.
    zvětšit

    Milý pane, román je zrcadlo, se kterým jdeme po silnici. Jednou vám ukazuje modř oblohy, jindy bahno kaluží na silnici. A vy budete člověka, který ve své nůši zrcadlo nese, obviňovat z nemravnosti! Obviňujte raději silnici, na níž je louže, anebo ještě raději cestmistra, který nechá vodu stát a hnít, takže se utvoří bahno. (Stendhal)

  • Jaký je Juliánův postoj k celému soudnímu procesu?
  • Najdi v ukázce rysy romantismu a realismu.
  • Honoré de Balzac (1799-1850)
    zvětšit

    Honoré de Balzac [onore de balzak] se rozhodl, že se bude živit psaním a pronikne do vysoké společnosti, ale neustále se topil v dluzích. Podporovala ho o 20 let starší Madame de Berny. Několik měsíců před smrtí se oženil s polskou šlechtičnou Hanskou, se kterou si dopisoval od roku 1832. Balzac psal až 20 hodin denně. Většinu knih zařadil do cyklu Lidská komedie. K jeho nejznámějším dílům patří povídka Gobseck, volná trilogie Otec Goriot, Ztracené iluze a Lesk a bída kurtizán nebo romány Evženie Grandetová, Šagrénová kůže, Bratranec Pons a Sestřenice Běta.

    zvětšit

    Auguste Rodin: Balzac

    Honoré de Balzac: Otec Goriot

    Úspěšného podnikatele Goriota zruinovaly sobecké dcery, které se snažil zaopatřit. Když zestárl a neměl jim už co nabídnout, odvrátily se od něj a nechaly ho zemřít v chudobě a samotě. Na sklonku života se Goriot setkává s Evženem Rastignacem. Tento student práv se postupně vzdává svých ideálů a dobrých předsevzetí. Změní se v ctižádostivého kariéristu a stane se milencem jedné z Goriotových dcer, protože od ní očekává pomoc při společenském vzestupu.

    Honoré de Balzac: Ztracené iluze

    Román Ztracené iluze líčí osudy Luciena Chardona a jeho švagra Davida Sécharda. Lucien chce být slavným básníkem. S paní de Bargeton zamíří do Paříže, kde vrcholí jeho morální rozklad. Stává se nájemným žurnalistou a marně usiluje o uznání šlechtického titulu de Rubempré po své matce. Po románku s herečkou se mu uzavře cesta do šlechtických kruhů a Lucien se vrací do Angoulêmu. Mezitím přijde poctivý David Séchard o existenci a skončí ve vězení pro dlužníky kvůli směnkám, které jeho jménem zfalšoval Lucien v Paříži. Zahanbený Lucien chce zemřít, ale potkává tajemného abbého, se kterým znovu zamíří do Paříže dobýt společenské uznání.

    Honoré de Balzac: Lesk a bída kurtizán

    Hlavním hrdinou románu Lesk a bída kurtizán je uprchlý trestanec Jacques Collin. Ten vystupuje již v románu Otec Goriot jako Vautrin, který přivedl na scestí Evžena Rastignaca. Ve Ztracených iluzích je to zase abbé Herrera, který zasvěcuje do tajů společenského úspěchu rezignovaného Luciena Chardona.
    Lidská komedie
    Nedokončený prozaický cyklus Lidská komedie zahrnuje přes 90 románů a povídek s 2500 postavami. Balzac se v něm rozhodl podrobně vylíčit francouzskou společnost. Autor vycházel z historických faktů a vlastních pozorování, ale osudy jeho postav jsou smyšlené. Balzakovy příběhy působí velmi pravděpodobně. Jednotlivé romány propojují vracející se postavy. Lidská komedie má tři části – studie mravů (Eugenie Grandetová, Otec Goriot, Ztracené iluze. Lesk a bída kurtizán...), studie filozofické (Oslí kůže, Hledání absolutna, Neznámé arcidílo...) a studie analytické (Fyziologie manželství, Stará panna, Kabinet starožitností...). Svůj záměr popsal v Předmluvě k Lidské komedii.

    zvětšit

    Lidská komedie

  • Charakterizuj postavy Goriota, jeho dcer a Rastignaca.
  • Jaký je tvůj názor na Luciena Chardona a jeho přátele?
  • Myslíš si, že podobným způsobem vznikají novinové články i dnes?
  • Co si myslíš o novinářích?
  • Čteš noviny a časopisy? Které? Proč?
  • Co čtou tvoji rodiče? Zeptej se jich proč.
  • Souhlasíš s výkladem historie, který Lucienovi podává abbé?
  • Jaký je tvůj názor na dějiny, historiografii a výuku dějepisu?
  • Gustave Flaubert (1821-1880)
    Gustave Flaubert [gistáv flobér] trpěl epilepsií. Živil se literaturou a vedl osamělý život v ústraní. Román považoval za zrcadlo lidské duše. Nechtěl, aby byl věrnou kopií skutečnosti, ale neosobním zobrazením života. Dával přednost psychologické charakteristice před vnějšími popisy. Základem jeho objektivní metody bylo pilné shromažďování dokumentace a pečlivá příprava. Do psaní se pouštěl až po důkladném studiu. Kvůli historickému románu z období punských válek Salambo podnikl cestu do Tuniska. Román Citová výchova, ve kterém se hlavní hrdina zamiluje do starší vdané ženy, odráží autorův vztah se spisovatelkou Coletovou. Jeho nejznámějším románem je Paní Bovaryová. Díky filmové adaptaci je u nás populární Flaubertova satira Bouvard a Pécuchet. K románům Pokušení svatého Antonína a Hérodias našel inspiraci v náboženské tradici.

    Gustave Flaubert: Paní Bovaryová

    Druhá manželka lékaře Karla Bovaryho Ema Bovaryová je krásná, ale povrchní žena, která podlehla četbě romantických příběhů. Místo vysněného života a vzrušujících dobrodružství ji čeká banalita všedních dnů a citová prázdnota maloměsta. V touze po romantické lásce si najde milence, ale ten ji opouští ve chvíli, kdy se s ním rozhodne uprchnout. Ema propadá naprosté deziluzi. Začne si vydržovat dalšího milence, rozhazuje manželovy peníze a zadluží se u lichváře. V dražbě přijdou manželé Bovaryovi o dům. Karel umírá a Ema spáchá sebevraždu.



    Román s podtitulem Mravy francouzského venkova vycházel nejprve časopisecky. Pro údajné „ohrožení veřejné mravnosti“ se za něj Flaubert ocitl před soudem. Žaloba byla sice zrušena, ale román mohl vyjít pouze ve zkrácené podobě. Námět přitom vycházel z novinové zprávy o manželce venkovského lékaře, která se otrávila.
    zvětšit

  • Jak dlouhé časové období zahrnuje ukázka? Co se během této doby odehrálo?
  • Co víš o Hannibalovi, sv. Antonínovi a Hérodiadě?

    zvětšit

    Albert August Fourie: Sebevražda Emy Bovaryové
  • Émile Zola (1840-1902)
    Manet: Zola

    Zola opakovaně propadl u maturity z literatury, přesto se stal zakladatelem naturalismu. V otevřeném dopise Žaluji!, který zaslal prezidentovi, se zastal neprávem odsouzeného kapitána Dreyfuse. Byl za to odsouzen do vězení, kterému se vyhnul útěkem do Anglie. Jeho prvním naturalistickým románem byla Tereza Raquinová. Většinu dalších zařadil do cyklu Rougon-Macquartové. Naturalistickou tvůrčí metodu osvětlil v pojednání Experimentální román.

  • Sestav seznam všech děl z cyklu Rougon-Macquartové. Seřaď romány podle toho, jak postupně vznikaly.
  • Jaké příbuzenské vztahy jsou mezi hlavními postavami jednotlivých románů?
  • Román Dílo (česky Mistrovské dílo) je částečně autobiografický. O čem pojednává?
  • Co víš o Dreyfusově aféře?
  • Émile Zola: Zabiják

    Zolův román Zabiják pojednává o lidech, které zničí alkoholismus. Venkovanka Gervaisa Macquartová se stěhuje s dětmi do Paříže, kde si zařizuje prosperující prádelnu. Vdá se za klempíře Coupeaua, který v práci utrpí těžký úraz. Během nemoci si odvykne pracovat a začne vést zahálčivý život. Postupně propadne alkoholismu a umírá na delirium tremens. Gervaisa přichází o prádelnu a útěchu z beznadějné existence hledá také v alkoholu. Neštěstí rodiny završuje osud jejich dcery Nany, ze které se stala prostitutka.

    Émile Zola: Germinal

    Román Germinal se zabývá sociálními problémy a osudy lidí na dně společnosti. Strojník Štěpán Lantier přichází do hornického kraje, stává se dělnickým předákem a postaví se do čela stávky. Proti zfanatizovanému davu zasáhne vojsko a místo mlhavého příslibu lepšího světa přichází smrt a vystřízlivění. Majitel dolů zkrachuje a horníci začnou Štěpána nenávidět. Když se pokoření zaměstnanci vracejí do práce, způsobí anarchista Suvarin důlní katastrofu. V zatopeném dole umírá Štěpánova milá Kateřina Maheunová.



    Zola vycházel z informací o skutečné stávce, která propukla v Anzinu, trvala 56 dní a nakonec byla krvavě potlačena policií a vojskem.
    Rougon-Macquartové
    Románový cyklus Rougon-Macquartové, Přírodopis a sociální dějepis jedné rodiny za druhého císařství, čítá 20 svazků. Popisuje chování příslušníků jedné rodiny, z nichž každý dosáhl jiného postavení ve společnosti. Jejich osud je předurčen dědičností a determinován prostředím. Nejznámějšími romány cyklu jsou Štěstí Rougonů, Břicho Paříže, Zabiják, Nana, U štěstí dam, Germinal, Dílo, Země, Člověk bestie, Peníze a Doktor Pascal.

  • Které rysy naturalismu lze najít v této ukázce?
  • Co je delirium tremens?
  • Co si myslíš o alkoholicích? Máš s nimi nějaké osobní zkušenosti?


    zvětšit

    Manet: Nana

  • Co tě zaujalo na této ukázce?
  • Chová se člověk jinak v davu a jinak, když je sám? Proč?
  • Co si myslíš o stávkách, demonstracích a odborech?
  • Guy de Maupassant
    (1850-1893)
    Guy de Maupassant [gi de mopasan] pocházel z šlechtického rodu, pracoval jako ministerský úředník a zúčastnil se prusko-francouzské války. Ve spisovatelských začátcích ho podporoval Flaubert. Napsal přes 300 povídek. Čtenáře zaujala Kulička – povídka o pokořené prostitutce, která vyšla ve sborníku příběhů z prusko-francouzské války Večery médanské. Tuto knihu vydali Zolovi obdivovatelé. K nejznámějším dílům Guy de Maupassanta patří povídky Slečna Fifi nebo Ve svitu luny a román Miláček.

    Guy de Maupassant: Miláček

    Hlavní postava Maupassantova románu Georges Duroy je intrikán a kariérista, který je velmi oblíbený u žen, a proto mu říkají Miláček. Ten ale jejich náklonnosti zneužívá pro vlastní cíle. S pomocí přítele Forestiera se stane novinářem. Články za něj ovšem píše kolegova žena Madeleine, se kterou se po přítelově smrti ožení. Vzápětí svede manželku svého zaměstnavatele a vlastní ženu obviní z cizoložství, připraví ji o majetek a rozvede se s ní. Nakonec si vyhlédne dceru bankéře Waltera Suzanne, přiměje ji k útěku a pod pohrůžkou skandálu přinutí její rodiče, aby souhlasili se sňatkem. Získává další peníze, šlechtický titul a dostává se na vrchol společenského žebříčku.



    Román má autobiografické rysy a najdeme v něm řadu klíčových postav.
    zvětšit


  • Charakterizuj titulní postavu románu Miláček.
  • Srovnej obě ukázky. Jak se proměnily vztahy mezi jednotlivými postavami? Jak se změnil hlavní hrdina?
  • Vysvětli pojem klíčový román.
  • Internetové stránky
  • Le XIXe siecle électronique, Balzac, Flaubert, Stendhal, Zola
  • Francouzští spisovatelé
  • Stendhal
  • Stendhal
  • Stendhal
  • Balzac
  • Flaubert
  • Flaubert: Madame Bovary
  • Zola
  • Zola
  • Zola
  • Maupassant
  • Maupassant
  • Maupassant
  • Manet, malíř
  • Eiffelova věž

    zvětšit

    Zola: Žaluji!
  • Doporučená četba

  • Balzac, Honoré de: Evženie Grandetová, Otec Goriot, přel. Heyduk, Zimová, Odeon, Praha 1986
  • Balzac, H.: Stati a korespondence, přel. J.Veselý, Odeon, Praha 1988 (Předmluva k Lidské komedii...)
  • Balzac, H.: Ztracené iluze, přel. S.Jirsa, Odeon, Praha 1986
  • Balzac a Stendhal o realismu, Praha 1950
  • Fischer, Jan O. a kol.: Dějiny francouzské literatury 19. a 20. století, 1. a 2. díl, 1789-1870-1930, Academia
  • Flaubert, Gustave: Paní Bovaryová, přel. M.Jirda, SNKLU, Praha 1961
  • Hazard, P.: Život Stendhalův, přel. V.Černý, Praha 1975
  • Hodrová, Daniela: Román ztracených iluzí, Praha 1975
  • Lanoux, A.: Miláček Maupassant, Praha 1985
  • Maupassant, Guy de: Neděle pařížského měšťáka, Naše vojsko, Praha 1958 (Miláček, Kulička...)
  • Maurois, André: Prométheus aneb Život Balzacův, přel. J.Konůpek, Svoboda, Praha 1968 (román)
  • Novák, O.: Guy de Maupassant, Po stopách realistických tradic francouzského písemnictví, Praha 1958
  • Spisy Honoré de Balzaca (18 svazků)
  • Spisy Guy de Maupassanta (10 svazků)
  • Spisy Stendhalovy (11 svazků)
  • Spisy Émila Zoly (16 svazků)
  • Stendhal: Červený a černý, přel. O.Levý, Odeon, Praha 1974
  • Stendhal: Energické Múzy, Výbor ze statí o literatuře, umění a hudbě, Odeon, Praha 1970
  • Stendhal: Výbor z díla (3 svazky), Svoboda
  • Troyat, Henri: Balzac, přel. J.Matějů, Mladá fronta, Praha 1999
  • Zatloukal, Antonín: Studie o francouzském románu, Votobia, Olomouc 1995
  • Zatloukal, A.: Umění Balzakova románu, Brno 1996
  • Zola, Émile: Germinal, přel. E.Outratová, Odeon, Praha 1970
  • Zola, Émile: Zabiják, přel. Pochovi, SNKLHU, Praha 1958
  • Zweig, Stefan: Balzac, přel. J.Vobrubová-Koutecká, Mladá fronta, Praha 1964
  • Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.
    Filmy
  • Balzac, režie J.Dayanová
  • Byli jednou dva písaři, režie J.Roháč

    zvětšit

    Eiffelova věž v Paříži

    celý obraz

    Courbet: Interiér mého ateliéru