Erasmus + v roce 2023

Karel Sedlák Projekty, Školní novinky

Od 1. 11. 2022 do 31. 12. 2023 realizuje Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod projekt Erasmus+ č. 2022-1-CZ01-KA122-VET-000077635 Evropská zkušenost – nejlepší cesta k lepší budoucnosti (The european experience – the best way to a better future).

V rámci projektu se uskutečnily 3 krátkodobé dvoutýdenní mobility – dva výjezdy na stáže do Španělska pro žáky ekonomických a gastronomických oborů (2 x 10 žáků) a jeden výjezd na Slovensko pro žáky gastronomických oborů s výučním listem (6 žáků). Realizovali jsme rovněž dvě dlouhodobé tříměsíční stáže pro absolventy školy.

V termínu 15. 5. – 26. 5. 2023 proběhla mobilita šesti žáků učebních oborů do Nitry. Čtyři žáci oboru vzdělání Kuchař – číšník a dvě žákyně oboru Cukrář pracovali ve smluvních pracovištích partnerské školy Stredná škola gastronómie a cestovného ruchu Nitra:

  1. Reštaurácia Divadla Andreje Bagára – 2 žáci
  2. Reštaurácia Milá deva – 3 žáci
  3. Castelleum Cafe – 1 žák.

Minigalerie (klikni na obr.):

Žáci se seznámili se zajímavými místy Nitry a jejího okolí a vzhledem k malé jazykové bariéře získali i nové kamarády mezi slovenskými studenty.

Minigalerie (klikni na obr.):

V termínu 29. 5. – 9. 6. 2023 odjelo 12 žáků ekonomických a gastronomických oborů na dvoutýdenní stáž do španělské Valencie. Náplň jejich praxí byla rozmanitá. Gastronomové pracovali v hostelech Red Nest a Purple Nest Hostel, kde připravovali snídaně, podíleli se na obsluze hostů a úklidu. Studenti ekonomického lycea a obchodní akademie pracovali v obchodu s bižuterií, v půjčovně kol a koloběžek a úschovně zavazadel. Kromě angličtiny si procvičili i španělský jazyk, protože někteří klienti a hosté preferovali konverzaci v jejich mateřském jazyce. V rámci doprovodného programu navštívili hrad Castillo de Peñíscola, jeskyně sv. Josefa a největší španělské akvárium Oceanogràfic de València.

Minigalerie (klikni na obr.):

Poslední dvoutýdenní mobilita proběhla od 16. 10. do 27. 10. 2023. Do španělské Málagy odcestovalo 7 žáků ekonomických oborů a 3 gastronomové.  Řadu nových praktických dovedností a jazykovou zkušenost získali v Ella Fitness Clubu, v restauraci La Plaza (Merced, Alcazabilla), v půjčovně kol Sohobike, v hostelech Feel Hostels City Center, Feel Hostels Soho Málaga i v provozovně CNC Mechanic Technican. Ve volném čase absolvovali graffiti tour, prohlédli si město Granada se středověkou pevností Alhambra, zajímavé vyhlídky a muzea. Předání certifikátů o absolvování stáže proběhlo ve stylu Halloween.

Při hodnocení mobilit zazněla nejčastěji slova „skvělá zkušenost, procvičení angličtiny i španělštiny, poznání španělské mentality a životního stylu, výborná kuchyně“ a podobně.

Minigalerie (klikni na obr.):

Dlouhodobé stáže se zúčastnil absolvent oboru Ekonomické lyceum Jakub Kubarič, který v termínu 22. 5. – 20. 8. 2023 získával nové dovednosti na recepci hotelu Plaza Nueva v Granadě.

Minigalerie (klikni na obr.):

Od 11. 9. do 10. 12. 2023 probíhá stáž absolventky oboru Hotelnictví Venduly Lavové v hotelu Plaza Nueva v Granadě.

Účastníci mobilit do Španělska a na Slovensko připravili pro své učitele a spolužáky zajímavé prezentace v rámci Erasmus Days. V Obchodní akademii a Hotelové škole tato akce proběhla 9. října 2023 a setkala se s velkým zájmem žáků i pedagogů. Kromě komentovaných prezentací doplněných fotografiemi mohli účastníci Erasmus Days ochutnat speciality slovenské a španělské kuchyně, například lokše, pagáčky, churros.

Minigalerie (klikni na obr.):

  • Prezentace  Lucie Holcmanové z Valencie:  ZDE
  • Prezentace Simony Hrůzové z Nitry:  ZDE
  • Prezentace Adély Pertlové z Málagy: ZDE

Ing. Marie Mrázová
zástupkyně ředitele