Zákaz používání aplikace TikTok

Karel Sedlák Školní novinky, Úřední deska

Na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (č. j. 2236/2023-NÚKIB-E/350) před používáním aplikace TikTok, vydávám s ohledem na rizika okamžitý zákaz používání aplikace TikTok na těchto mobilních zařízeních:

  • služební mobilní telefony s operačními systémy Android a iOS,
  • služební pracovní stanice a notebooky s operačním systémem MS Windows,
  • soukromé mobilní zařízení (smartphone, počítač, tablet), pomocí kterého je přistupováno k systémům školy – typicky se jedná o soukromý mobilní telefon s poštovním klientem, kam je synchronizovaná pošta, apod.

Na dalších soukromých zařízeních bez přístupu k systémům školy důrazně doporučuji NEPOUŽÍVÁNÍ této aplikace. Sbírá ze zařízení velké množství informací, aniž by to uživatel dokázal ovlivnit – např. jiné spuštěné a instalované aplikace na zařízení, pravidelné mapování fyzické lokace zařízení, neomezený přístup ke kontaktům, informace o sítích a síťových zařízeních (veškeré možné adresy, názvy WiFi sítí, identifikátory zařízení apod.), neomezený přístup ke kalendáři, sledování aktivit uživatele přes vestavěný webový prohlížeč aj.

Pokud někdo i přes varování NÚKIB se rozhodne používat na soukromém zařízení bez přístupu k systémům školy aplikaci TikTok, žádám, aby ihned odstranil a dále neumisťoval na TikTok jakékoli informace, fotky, videa či cokoli dalšího týkajícího se školy, jejích studentů nebo zaměstnanců.

 Pokud kdokoli ze zaměstnanců nebo žáků školy založil a provozuje jakýkoli účet týkající se školy na TikToku, je povinen neprodleně odstranit všechny údaje, fotografie a jiné materiály a následně takový účet uzavřít.

Havlíčkův Brod 25. května 2023

Mgr. Jiří Forman
ředitel školy